E diel, 25 Tetor, 2020
19 C
Tirana

Etiketa

Eksperti

Pandemia/ Britania mund të shënojë mbi 50 mijë raste në ditë nga mesi i tetorit

Këshilltari kryesor shkencor i qeverisë britanike, Sir Patrick Vallance, ka paralajmëruar se Mbretëria e Bashkuar mund të shënojë nga 50 mijë raste në ditë...

Eksperti vë alarmin për Shqipërinë: Shqetësues numri i viktimave, i njëjtë me Italinë

Eksperti i njohur i shëndetit publik, Erion Dasho, është i mendimit se situata me pandeminë në Shqipëri, është jashtë kontrollit. Ai tha në një...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Pse vendosja e një karantine të dytë mund të jetë më e dëmshme se e para

Vendet nga mbarë bota kanë filluar që të lehtësojnë gradualisht masat kufizuese, të vendosura në kuadër të luftës kundër koronavirusit. Mirëpo disa vende po përballen...

“Pandemia tjetër mund të jetë 100 herë më agresive”/ Ja çfarë paralajmëron eksperti amerikan

Eksperti i lartë në SHBA, Michael Herschel Greger ka paralajmëruar se pandemia tjetër globale mund të jetë 100 herë më e keqe se shpërthimi...

“Asnjëherë nuk kam qenë kaq i sëmurë”, eksperti i Ebolës në gjendje të rëndë nga koronavirusi

Shkencëtari që ndihmoi në zbulimin e virusit Ebola, Peter Piot është infektuar nga koronavirusi. Mësohet se ai është shtruar në spital, pasi vuan edhe nga...

Refuzon izolimin/ Paralajmërimi suedez: Të gjithë do ta “pësojnë” kur të heqin karantinën

Eksperti i virologjisë, Johan Giesecke ka paralajmëruar të gjithë shtetet që janë vendosur në karantinë, se po vonojnë “të pashmangshmen”. Eksperti suedez i del kështu...

Flet eksperti: Koronavirusi do prekë çdo shtet të botës

Eksperti i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Dale Fisher, ka deklaruar se është vetëm fillimi i përhapjes së koronavirusit. Po ashtu ai thekson se virusi i...

Koronavirusi/ Eksperti shqiptar flet për vaksinën (Video)

Eksperti virolog në SHBA Arban Domi, përgjatë një prononcimi për “Zërin e Amerikës”, ka theksuar se zhvillimi i një vaksine kundër koronavirusit kërkon shumë...

Reforma Zgjedhore/ Gjiknuri dhe Hajdari letër OSBE-së, ja çfarë i kërkojnë

Bashkëkryetarët e Komisionit Parlamentar për Reformën Zgjedhore, Rudina Hajdari dhe Damian Gjiknuri i kanë  dërguar një letër zyrtare OSBE-ODIHR-it. Përmes kësaj letre, dy politikanët i...

Të fundit

Shefi i stafit me Co*id, testohet nënpresidenti i SHBA-ve

Një ndihmësi i ngushtë i Nënpresidentit Mike Pence ka rezultuar pozitiv me COVID-19, njoftoi një zëdhënës i zyrës të shtunën vonë në mbrëmje. "Sot Marc...

Propozimi i nënkryetarit të LDK: President i Kosovës duhet të jetë Isa Mustafa

Nënkryetari i LDK, Lutfi Haziri ka propozuar personalisht që President i Kosovës të jetë Isa Mustafa. Ai konfirmon se deri më tani nuk ka pasur...

Vala e dytë e pandemisë, Spanja në shtetrrethim

Spanja ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme kombëtare dhe ka vendosur një shtetrrethim gjatë natës në një përpjekje për të ndihmuar në kontrollin e...

Beteja Presidenciale për kushtetutshmerinë e zgjedhjeve

Nga Artan Hoxha Presidenti Ilir Meta nisi betejën e radhës kundër Qeverisë së Rilindjes. Kësaj here kundër shkeljes së Kushtetutës me ndryshimet e bëra në...

Spiropali-Metës: Big Fish-i Presidencës nxjerr tallava-dekrete, LSI do bëhet hi

Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali ka reaguar pasi Presidenti Ilir Meta ktheu në Kuvend ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Sipas saj, Meta nxjerr tallava-dekrete...