Rajoni

Pamje të rënda, si abuzuan ushtarët serbë me femrat në Kosovë


               Publikuar në : 13:13 - 16/05/19 A.F

Pamje tronditëse publikohen nga deputetja e Kosovës, Flora Brovina, ku duket se si ushtarët serbë kanë abuzuar seksualisht me femrat në Kosovë. Brovina ka treguar një foto të dhimbshme, ku shihet se si tre ushtarë abuzojnë me një 35-vjeçare gjatë luftës në Kosovë, e gjithë kjo në sy të familjes.

“Rasti në fjalë është një fotografi që është gjetur në aparatin e një ushtari serb që dëshmon aktin, mënyrën se si i kanë dhunuar gratë. Kjo është vetëm njëra nga mënyrat kur i kanë detyruar familjarët që ta shohin aktin e dhunës seksuale. Shumë raste kemi kur ato janë mbledhur shumë në numër dhe sistematikisht janë dhunuar nga ushtarët serb”, tha ajo.

Ajo nuk ka dhënë detaje se në cilin vend ka ndodhur ky rast pasi sipas saj duhet ruajtur privatësia.

“Gruaja është 50 vjeçare, kur ka ndodhur kjo ka qenë 35-vjeçare. Tani është zgjuar vetëdijësimi institucional që për këto viktima të ngriten aktakuza. Serbia është fajtorja”, tha ajo.

60348066_858247361223176_5902665737775874048_n 60650391_413002629282458_1830596859207352320_n
<
>


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT