E diel, 28 Nëntor, 2021
16.5 C
Tirana

Pajisja izraelite që paralajmëron tërmetet arrin në Kosovë dhe Shqipëri

Një pajisje izraelite që paralajmëron tërmetet para se të ndodhin, që mund të shpëtojë jetë, arrin edhe në Kosovë dhe Shqipëri.

Me qëllimin për të shpëtuar jetë dhe për të zvogëluar numrin e viktimave në tërmete, EQI (Earthquake Early Warning), një kompani inovative izraelite ka zhvilluar një zgjidhje që përfshin një sistem të hareshëm të paralajmërimit të tërmeteve.

Pajisja është e bazuar në teknologjinë elitare, një metodë e thjeshtë dhe praktike për një unifikuar stërvitje shpëtimi dhe një hartë e dëmeve në kohë reale për vendimmarrësit.

Zgjidhja është krijuar për t’u zbatuar shpejt dhe me efikasitet në çdo vend, kudo, pa ndonjë nevojë për infrastrukturë ose përgatitje komplekse.

Përfaqësuesi i kompanisë, Roni Rittman, që po viziton Kosovën dhe Shqipërinë këto ditë ka thënë për Insajderin se “ky është një nga produktet më të mira në botë sot”.

“Do t’ju japë kohë të mjaftueshme për të dalë nga prona juaj, por edhe t’i shpëtoni ato. Ajo u jep autoriteteve njohuri dhe aftësi për të reaguar më shpejt dhe më me profesionalizëm dhe që të jenë më pro-aktiv ndaj situatës. Në thelb ajo shpëton jetë”, ka thënë Rittman.

Sipas të dhënave zyrtare të kompanisë, ajo ofron kohë të mjaftueshme paralajmërimi para se të ndodhë tërmeti, dhe të dhënat i dërgon në kohë reale në bazë dhe është instaluar në disa vende të botës.

Ajo shihet si pajisje e domosdoshme për vende strategjike, si baza ushtarake, stacione policie, aeroporte, qendra zjarrfikësish e emergjencash dhe institucione civile siç janë shkollat, spitalet dhe vende të tjera të populluara me njerëz.

Në treg ekzistojnë edhe pajisje të tjera, por avantazhi i kësaj kompanie, sipas publikimeve të saj, është çmimi më i favorshëm si dhe koha më e hershme e paralajmërimit që ajo ofron.

Lexo edhe :   Kosova dhe Shqipëria të mësojnë nga njëra-tjetra!

Sistemi i paralajmërimit të hershëm EQ-I81 ofron një paralajmërim të tërmetit nga një rrezik i mundshëm tërmeti që i afrohet vendit ku është instaluar sistemi.

Gjatë tërmetit valët e energjisë janë të shpërndara. Teknologjia e paralajmërimit EQI është e bazuar në zbulimin e menjëhershëm të valës P.

Kjo valë i paraprin mbërritjes së valëve të lëkundjes përgjegjës për dëmtimet e tërmetit.

Lexo edhe :   "Hiqet" kufiri me Kosovën, do ketë vetëm kamera

Alarmi me zë të lartë siguron një paralajmërim të sekondave deri në dhjetëra sekonda (P-PGA), në varësi të distancës së tërmetit dhe intensiteti, ndërtimi dhe efekti unik i zonës sizmike në vend.

Teknologjia e paralajmërimit është zhvilluar posaçërisht për të siguruar vetëm paralajmërim të besueshëm, pa alarme false të çdo lloji.

Aftësia teknologjike e kësaj pajisje është që injoron të gjitha lëvizjet e tjera tokësore që vijnë nga operacionet rutinë (automjeti), lëvizje, shpime, motorë, përplasje dhe aktivitete tjera njerëzore.

Teknologjia është testuar për vite me radhë në hulumtimin kryesor në botë duke siguruar rezultate pa diskutueshme të besueshmërisë. /Insajderi.com

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...