E hënë, 29 Nëntor, 2021
10.5 C
Tirana

Frikë për porositë online nga Kina? Ja si përgjigjet shefja e Infektivit

Pas përhapjes së virusit vdekjeprurës, një shqetësim që shfaqet nga ana e konsumatorëve lidhet me blerjet online. A ekziston mundësia për transmetimin e virusit përmes pakove? Shefja e Infektivit në QSUT, Najada Çomo, ka qetësuar qytetarët duke thënë se nuk ekziston mundësia e përhapjes së virusit. Ajo i mëshon fort faktit se deri më tani, në vendin tonë nuk kemi burim infeksioni për virusin kinez.

“Në Shqipëri nuk kemi burim infeksioni për virusin kinez. E dyta, veç burimit të infeksionit, nëse ne mbërrijmë te porositë online, është luks i madh por që kërkon një përgjigje reale. Transporti nga ai vend derisa të mbërrijë në Shqipëri, kalon kohë e gjatë dhe virusi nuk është aq jetë gjatë për të jetuar në mjetet e ambalazhuara. Dhe në këtë mënyrë, nuk ekziston mundësia e përhapjes së virusit.

Kina transporton në të gjithë botën, dhe ne jemi vendi fundor që marrim nga Kina. Dhe nëse do të kishte ndodhur, instancat në të gjithë botën do të kishin marrë masa drastike për të mos lejuar eksportin e pakove që andej. Unë po them një gjë shumë të rëndësishme, ne nuk kemi burim infeksioni te ushqimi dhe uji që janë burime kryesore. Shqipëria është vend me risk shumë të ulët, ne sot kemi zero raste”, tha ajo në “Repolitix”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foltorja e Kuçovës dhe kuvendi i partisë: numrat, superstruktura e ideologjia

Nga: Genc Pollo 1-NUMRAT E KUÇOVËS E MË GJERË  Javën e kaluar isha i pranishëm në Foltoren e PD-së në Kuçovë; aty kam shërbyer si deputet...

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën...

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global "shumë të lartë", tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si 'B.1.1.529'...

Dha dorëheqjen javën e kaluar, kryeministrja e Suedisë rikthehet në detyrë

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish...

Ishte duke raportuar LIVE, gazetaren e ngacmojnë duke e prekur nga të pasmet

Një incident ka ndodhur me një gazetare sportive, e cila gjatë raportimit LIVE është ngacmuar nga një person. Por edhe ajo nuk ka qëndruar...