E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Pagesat e deputetëve për qershorin, kryeson ish-zv. ministrja e PS-së

Ish-zëvendësministrja e Jashtme, e cila dy vitet e fundit mori mandatin e deputetes në Gjirokastër, rezulton të jetë deputetja më e paguar për muajin qershor. Sipas tabelës së publikuar nga kryesia e Kuvendit, deputetja e PS-së në Gjirokastër ka përfituar 212 mije lekë të rinj ose 2 milionë e 120 mijë lekë të vjetër, veç rrogës bazë të deputetit.

Pagesën e mësipërme Malo e ka përfituar si pagesë për karburant për makinën, faturë telefoni, për pjesëmarrjen në komisione, si dhe për dieta. Ligjvënësi i dytë që ka përfituar shumën më të madhe për muajin qershor është Ediola Braha, e cila në këto zgjedhje garoi me Partinë Socialiste dhe ndiqet nga pas po nga deputetet e maxhorancës, Adelina Rista e Antoneta Dhimo.

Ndërsa deputeti që ka përfituar më pak pagesë për muajin qershor është Fidel Ylli. Ai ka marrë vetëm 48 mijë lekë të rinj ose 480 mijë lekë të vjetër. Në tabelë ka gjithashtu edhe deputetët, të cilët kanë marrë më shumë para nga pjesëmarrja e tyre në komisionet parlamentare. Kështu, deputeti që ka marrë më shumë para nga pjesëmarrja në komisione është deputeti i opozitës së re që në shtator nuk do të jetë më në parlament, Alban Zeneli.

Sipas përllogaritjes së bërë nga financa e Kuvendit Zeneli ka përfituar pagesë 28 mijë lekë të rinj. Në dokumentin e publikuar në faqen e Kuvendit ka edhe një zë të veçantë për pagesat që përfitojnë deputetët çdo muaj për dietat. Në tabelën e qershorit në fakt, pagesa për dietat është edhe zëri që ka shpenzimet më të mëdha. Kështu vetëm në muajin qershor shqiptarët kanë paguar rreth 5.5 milionë lekë të rinj për udhëtimet e deputetëve. Deputetja që zëvendësoi Tom Doshin në muajin e fundit Jetmira Rrobasha është deputetja që përfitoi më shumë para nga dietat gati 1 milion lekë të vjetër./Panorama

Lexo edhe :   "Po falimentojmë", Shoqata e Transportit: Do reduktojmë edhe më shumë urbanët
Lexo edhe :   A duhet shtetëzuar transporti urban?

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...