E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Basha nuk është djalë si Mema…

Nga: Eduard Zaloshnja

Dikur qarkullonte nje gojedhane per kengen e vjeter tiranase “Te kisha pas nje djale si Mema”. Edhe ne s’ishte e vertete, ishte e gjetur mire (se non e vero, e ben trovato, thone italianet). Sipas gojedhanes, Mema dhe nje mik i tij vendosen te vrisnin vezirin gjate darkes qe kishte shtruar ky i fundit.

Kur Mema te ngrinte dolli per vezirin, miku i Memes do te nxirrte alltine e do ta vriste vezirin. Por kur Mema ngriti dolline, miku i tij u pergjigj se ai nuk e pinte dot ate dolli. Dhe Mema tha se do ta pinte vete dolline, duke nxjerre alltine e tij, e duke e lene shakull vezirin. Sipas gojedhanes, Mema shpetoi pasi vrau vezirin (duke fluturuar nga penxherja drejt mbi kalin e tij), ndersa miku zemerpule (qe s’pati guxim ta nxirrte alltine nga brezi) u kap dhe u burgos perjete.

Ne ditet e sotme, Basha duket se eshte ne pozicionin e shokut te Memes ne kengen e vjeter tiranase. Dy here iu dha mundesia nga Uashingtoni ta nxirrte alltine nga brezi e “te qellonte vezirin Sali”, por atij nuk ia mbajti.

Heren e pare ishte kur Departamenti i Shtetit e shpalli Berishen persona non-grata. Heren e dyte ishte kur ambasadorja Kim i beri thirrje te hapur Bashes tek shkallet e SHQUP-it, per perjashtimin e Berishes nga grupi parlamentar i PD-se. Dhe ende Basha nuk e ka nxjerre alltine nga brezi…

Kuptohet qe per Bashen nuk eshte puna aq e thjeshte sa c’ishte per Memen ne gojedhanen e lashte. Nxjerrja e alltise nga brezi per Bashen do te thote nje perballje per jete a vdekje me te pakten gjysmen e elektoratit demokrat (keshtu me rezulton nga sondazhet private qe kam zhvilluar javet e fundit).

Lexo edhe :   Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Ndersa ne rang kombetar, 1/3 e te gjithe shqiptareve jane pro Berishes (duke iu referuar sondazhit online te Balkanweb).

Sidoqofte, djem si Mema proverbial, e nxjerrin alltine nga brezi dhe i japin nje fare drejtimi punes – o me vezirin, o kunder vezirit. Por jo Basha…

Lexo edhe :   “Për një PD më të bashkuar”, “Foltorja” e Berishës zhvendoset në Fier

Te kishte qene Edi Rama pasardhes i Berishes ne SHQUP, deri me sot, me siguri do ta kishte nxjerre alltine nga brezi – dhe ose do ta kishte “vrare” vezirin politikisht, ose do te ishte “vrare” vete…

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...