E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

‘Pagat’, pezullohen nga detyra punonjësit e IT në Drejtorinë e Tatimeve

Pas skandalit të pagave, të gjithë punonjësit e IT në Drejtorinë e Tatimeve janë pezulluar nga detyra. Me anë të një shkrese zyrtare, bëhet me dije se janë pezulluar nga detyra punonjës në disa sektorë të Drejtorisë së Tatimeve, derisa të sqarohet e vërteta e rrjedhjes së pagave.

“Urdhërohet pezullimi i të gjithë punonjësve në Sektorët e Drejtorisë TIK të Tatimeve, si më poshtë: Sektori i pajisjeve fiskale; Sektori i Operacioneve; Sektori i Zhvillimeve të Mirëmbajtjes së Programeve; Sektori i Rrjetit dhe Infrastrukturës; Sektori i Ndihmës Teknike; Sektori i Sigurisë së Të Dhënave; Sektori i Tatimpaguesve të Mëdhenj. Ky vendim hyn menjëherë në fuqi”, thuhet në dokument.

Prej ditësh ka lindur një debat i gjerë, pasi disa databaza me të dhëna personale të qindra mijëra qytetarëve shqiptarë, si paga, numra të kartave të identitetit apo targa të automjeteve, po qarkullojnë në rrjetin social “WhatsApp” dhe ndërkohë janë bërë publike në media.

Kujtojmë që lista e pagave, një dokument në formatin “Excel” ka qarkulluar në “WhatsApp”, duke përbërë një shkelje flagrante të të dhënave personale të qytetarëve shqiptarë, ndërkohë që në vijim të marrjes së masave dje janë pezulluar nga detyra të gjithë punonjësit e IT në Drejtorinë e Tatimeve, masë kjo që do të jetë e vlefshme deri në përfundim të hetimeve nga organet ligjzbatuese. Më herët për këtë ngjarje është dorëhequr drejtori i Teknologjisë së Informacionit në Drejtorinë e Përgjithshme të Tatimeve. Pezullimi i punonjësve të IT në Drejtorinë e Tatimeve, ka ardhur për shkak të rrjedhjes së listës së të dhënave personale dhe pagave të mijëra punonjësve shqiptarë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...

“20 vite korrupsion në krye të FSHF”, Prokuroria nis hetimet për Armand Dukën

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për kreun e Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka. Hetimet kanë nisur, pas referimit të bërë nga Policia...