E shtunë, 27 Shkurt, 2021
4 C
Tirana

Ozil kritikoi trajtimin e myslimanëve, Kina anulon transmetimin e ndeshjes

Sfida mes Arsenalit dhe Manchester City-t, e cila u zhvillua më 15 dhjetor nuk u transmetua nga televizioni shtetëror i Kinës “CCTV”.  Sepse sulmuesi i Arsenalit, Mesut Ozil kritikoi Pekinin për shtypjen brutale të myslimanëve ujgurë në rajonin e Ksinjiangut.

Po ashtu, Ozil lëshoi kritika edhe ndaj vendeve të tjera myslimane që nuk ngrihen kundër abuzimeve që përfshijnë internime të detyrueshme dhe tortura.

Pikini ka reaguar lidhur me deklaratën e futbollistit, të cilit i bën ftesë që të shkojë e të vizitojë rajonin kinez të Ksinjiangut.

“E ftojmë zotin Ozil ta vizitojë Ksinjiangun e Kinës dhe ta shohë vetë. Nëse ka ndërgjegje, ai mund ta bëjë dallimin e qartë midis së mirës dhe së keqes”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Geng Shuang.

Grupet e të drejtave të njeriut thonë se rreth një milionë njerëz, kryesisht nga komuniteti mysliman ujgur, mendohet se mbahen të burgosur në kampe të sigurisë së lartë në Kinë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Studimi: Një dozë e vetme e vaksinës së Pfizerit ul transmetimin e virusit

Tre studime të reja britanike tregojnë se vaksina kundër COVID-19-s e kompanive Pfizer-BioNTech, e cila merret me dy doza, zvogëlon transmetimin e virusit pas...

Sa ndihmojnë vaksinat kineze për rritjen e influencës së Pekinit në Ballkan?

Në një kohë kur shumë vende kanë vështirësi për të siguruar doza të mjaftueshme vaksinash për koronavirusin, Kina ka shtuar përpjekjet për të shpërndarë...

Koronavirusi, Tomini: Dy fëmijë ndodhen në terapi intensive

Zv. ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini ka folur për situatën me Covid-19 në spitalet që trajtojnë koronavirusin në vendin tonë. Në një lidhje direkte me...

Epidemiologu Alimehmeti: Të saktësohen sa teste e tampone bëhen në ditë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për situtën e pandemisë në vendin tonë, ku është shprehur se është ende herët për të folur për një...

Rakacolli: Të hënën vijnë 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli deklaroi se të hënën do të vijnë në Shqipëri 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer. Ajo tha në Report...