E martë, 23 Shkurt, 2021
11 C
Tirana

Paketa anti-shpifje/ Rama: Projektligji është diskutuar me OSBE-në

Kryeministri Rama ka dhënë një mesazh ndaj të gjithë kundërshtarëve të televizionit të tij ERTV. Opozita i quan lajmet e pasqyruara në ERTV një show mediatik të kryeministrit, e ndërsa ai ka kërkuar që mos ti prekin fjalën e lirë.

Po kështu Rama ka reaguar edhe për polemikat që ka ndezur ligji i paketës anti-shpifje për mediat. Kryeministri sqaron se projekt-ligji është konsultuar e përpunuar prej një viti me OSBE-në, dhe do të hyjë në seancë pa asnjë cen në aspektin e standarteve të lirisë.

Shoqëria civile, shoqatat e mediave, dhe opozita e kanë kundërshtuar këtë ligj, duke e cilësuar si një formë që qeveria ka zgjedhur për të mbyllur zërin e mediave që janë kritike ndaj qeverisë.

Statusi

“Ose s’e kanë lexuar projekt-ligjin, ose duan të prekin lirisht dinjitetin e çdokujt nëpër portale e faqe sociale dhe të tallen me të vërtetën e me opinionin publik, duke shkruar çfarë t’u teket, duke shpifur sa e si t’u teket, duke shantazhuar e duke i vënë gjoba kujt t’u teket!

Projekt-ligji është konsultuar e përpunuar prej një viti, nen për nen e pikë për pikë me OSBE dhe do të hyjë në seancë pa asnjë cen në aspektin e standarteve të lirisë për t’u shprehur e të së drejtës për t’u informuar pa kufizim, po edhe të mundësisë për t’u mbrojtur nga shpifjet.

Sa për “ERTV”, faleminderit për publicitetin dhe mos ma prekni ju lutem fjalën time të drejtëpërdrejtë, për të gjithë ata që hyjnë pa asnjë detyrim në faqen time të fejsbukut, ku po u pëlqeu rrinë po s’u pëlqeu ikin”, përfundon Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Brataj vaksinoi shoferin personal? Urgjenca Kombëtare reagon pas akuzave

Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore ka reaguar sot pas lajmit të publikuar në rrjetet sociale për vaksinimin e një shoferi të këtij institucioni. QKUM ka...

Detaje të reja për vdekjen e Maradonës, hetuesit përfshijnë dhe dy të dyshuar

Në hetimin për vdekjen e Diego Armando Maradonas janë përfshirë edhe dy të dyshuar të tjerë. Ata janë Nensi Forlini, ekzekutive e kompanisë së...

Vrasja e dyfishtë për drogë në Malësi të Madhe/ Mbyllen hetimet për babë e bir

Pesë muaj nga vrasja e Vilson Çutajt dhe Klemend Pepajt në Malësi të Madhe, Prokuroria e Shkodrës ka mbyllur hetimet duke gjetur vetëm një...

Koronavirusi/ Më shumë të shëruar se të infektuar, por kurba mbetet e lartë

Kurba e koronavirusit vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.021 raste të reja, nga 3.258 testime të...

Pse temperaturat ulen shumë gjatë natës në shkretëtira?

Nëse do të ndërmerrni një udhëtim ditor në shkretëtirën e Saharasë në Afrikën e Veriut, do të duhet të keni me vete më shumë...