E hënë, 27 Shtator, 2021
20.5 C
Tirana

Opozita nuk ndalet, ish-deputeti zbulon datat e protestave të radhës

Opozita do të vazhdojë të protestojë sa herë të ketë seancë plenare. Ishte kjo deklarata e ish-kryetarit të grupit parlamentar të PD-së, Edmond Spaho, i cili gjatë emisionit “Mbrëmje ABC” me Mirela Milorin tha se po diskutohet një datë tjetër ku do të protestohet përpara Kuvendit.

“Çdo të enjte do të ketë protestë kur mblidhet parlamenti. Do të ketë edhe një protestë të radhës përballë Kryeministrisë që mund të jetë 6 ose 13 Prill. Shumë shpejt do e vendosim. Po konsultohemi me të gjithë aktorët”, tha Spaho.

Të shtunën e 23 Marsit, Partia Socialiste pritet të zhvillojë Kongresin e saj, por është lajmëruar që mund të ketë edhe një miting nga ana e simpatizantëve të saj. I pyetur nëse Partia Demokratike do të zhvillojë një anti-miting të shtunën, Spaho tha se nuk ka dijeni nëse do të ketë ndonjë aktivitet nga selia blu, por nuk e përjashtoi dhe mundësinë e një proteste.

Përsa i përket frikës për një konflikt civil, Spaho tha se kokëfortësia dhe mungesa e tolerancës mund të çojnë në një përplasje.

“Nga sa jam në dijeni nuk di të ketë aktivitet tonin të shtunën, por nuk e përjashtoj të zhvillojmë një protestë, pasi jemi në një cikël protestash. Nuk e shikoj si anti miting, por si përpjekje për të përçuar edhe njëherë më shumë mesazhin tonë te kjo mazhorancë. Është e mira që mazhoranca ta shikojë me kthjelltësi rrugën ku po e fut vendin. Të shikojë defektet dhe problemet që ka pasur në qeverisje dhe të përpiqet të marrë disa përgjegjësi dhe ti vërë në rrugën e zgjidhjes. Këto problematika nuk janë krijuar për faj të opozitës. Nuk dua ti referohem një rasti konkret si ky i ditës që po flisni ju, po kokëfortësia, mungesa e tolerancës mund të çojë në përplasje civile. Këtë nuk e them unë për herë të parë. Shikohet si një opsion që do jetë produkt i intoleranës, i kokëfortësisë, i të vazhduarit në atë rrugë që ka nisur në 2013-n. Ndryshe pse do kishim ardhur këtë? Dhe për këtë nuk mund të akuzohet opozita. Është produkt i sjelljes së mazhorancës. Opozita nuk qeveris”, tha Spaho.

Gjithashtu, Spaho u shpreh se do ishte kundër hyrjes së PD-së në zgjedhjet lokale të Qershori.

“Vendimi nuk është marrë, por nëse do më pyesnit mua e shikoj pakuptim pjesëmarrjen në zgjedhje lokale sa kohë luftojmë për zgjedhje të përgjithshme”, tha Spaho./abcnews.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...