E shtunë, 25 Shtator, 2021
8.5 C
Tirana

“Opozita e re” me 10 deputetë, KQZ u jep mandatet 6 kandidatëve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve iu ka dhënë mandatin 6 kandidatëve nga listat e opozitës, 3 i përkasin PD-së dhe 3 LSI. Kështu, mandatin e ish-deputetit të PD-së, Astrit Veliaj, në Berat do ta marrë Lefter Maliqi, i cili në zgjedhje bëri fushatë për PS-në. Edhe dy kandidatë të tjerë në listat e PD-së do të pranojnë mandatet.

Ligoraq Karamelo do të marrë mandatin e ish-deputetit Klevis Balliu në Korçë, ndërkohë që Majlinda Halilaj do zëvendësojë ish-deputetin Gent Strazimiri.

KQZ-ja do t’u japë mandatin e deputetit edhe tre kandidatëve të LSI-së në Lezhë, Durrës dhe Gjirokastër.

Kështu, mandatin e Viktor Tushajt do ta marrë Elda Hoti, Edlira Hyseni do të zëvendësojë ish-deputeten Nora Malaj, ndërsa Ediola Braha do plotësojë vakancën e krijuar nga largimi i Vangjel Tavos.

Kush pritet te marrin mandatin:

  1. LEFTER NOVRUS MALIQI
  2. MAJLINDA SKËNDER HALILAJ
  3. EDIOLA PËRPARIM BRAHA
  4. EDLIRA ADEM HYSENI
  5. ELDA ARTAN HOTI
  6. LIGORAQ JORGJI KARAMELO

Cilët deputetë do të zëvendësojnë:

Ne rend dite KQZ ka planifikuar keto zevendesime ne radhet e deputeteve:

Për dhënien e mandatit të deputetit të Kuvendit të Shqipërisë, kandidatit të listës shumemërore të Partisë Demokratike e Shqiperise, Qarku Berat, për plotësimin e vakancës së njoftuar nga Kuvendi i Shqipërisë, pas dorëheqjes nga mandati i deputetit, z. Astrit Veliaj.

Për dhënien e mandatit të deputetit të Kuvendit të Shqipërisë, kandidatit të listës shumemërore të Partisë Lëvizja Socialiste për Integrim, Qarku Lezhe, për plotësimin e vakancës së njoftuar nga Kuvendi i Shqipërisë, pas dorëheqjes nga mandati i deputetit, z. Viktor Tushaj.

Për dhënien e mandatit të deputetit të Kuvendit të Shqipërisë, kandidatit të listës shumemërore të Partisë Lëvizja Socialiste për Integrim, Qarku Durres, për plotësimin e vakancës së njoftuar nga Kuvendi i Shqipërisë, pas dorëheqjes nga mandati i deputetit, znj. Nora Malaj.

Për dhënien e mandatit të deputetit të Kuvendit të Shqipërisë, kandidatit të listës shumemërore të Partisë Lëvizja Socialiste për Integrim, Qarku Gjirokastër, për plotësimin e vakancës së njoftuar nga Kuvendi i Shqipërisë, pas dorëheqjes nga mandati i deputetit, z. Vangjel Tavo.

Për dhënien e mandatit të deputetit të Kuvendit të Shqipërisë, kandidatit të listës shumemërore të Partisë Demokratike, Qarku Tiranë, për plotësimin e vakancës së njoftuar nga Kuvendi i Shqipërisë, pas dorëheqjes nga mandati i deputetit, z. Gent Strazimiri.

Për dhënien e mandatit të deputetit të Kuvendit të Shqipërisë, kandidatit të listës shumemërore të Partisë Demokratike, Qarku Korçë, për plotësimin e vakancës së njoftuar nga Kuvendi i Shqipërisë, pas dorëheqjes nga mandati i deputetit, z. Klevis Balliu.

Ne rend dite eshte edhe verifikimi i deklarimeve në formularin e vetëdeklarimit të kandidatëve nga listat shumemërore për këshillat Bashkiak, në zbatim të ligjit nr.138/2015 ”Për garantimin e integritetit të personave që zgjidhen, emërohen ose ushtrojnë funksione publike”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...

Yuri Kim i shkon në zyrë Bashës. Cilat janë porositë e radhës?

Kryedemokrati Basha do të takojë sot në orën 16:00, ambasadoren e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim. Pas vendimit për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha...

La hotelin luksoz, Lionel Messi paguan shumën e majme për vilën

Ylli argjentinas Lionel Messi, ka arritur që të gjejë një shtëpi në Paris. Sipas asaj që raporton “RMC Sports”, Messi deri tani ka jetuar...

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...