E hënë, 13 Korrik, 2020
32 C
Tirana

‘Oligarkët paguajnë më shumë taksa se më parë’, Rama: Mos u merrni me ata që thonë 7×7=42

Më të lexuarat

Lirohen nga burgu dy mjekët që kuronin Eduart Lamajn

Dy mjekët që morën përsipër të mjekojnë ilegalisht Eduart Lamajn janë liruar në detyrim paraqitjeje. Gjykata e Apelit në Tiranë vendosi të lirojë Viktor Markun...

Vendoset lëndë plasëse pranë një banese në Fushë Krujë

Një sasi tritoli është gjetur pranë një banesë në periferi të Fushë Krujës. Fatmirësisht lënda plasëse nuk ka shpërthyer, pasi e zonja e shtëpisë e...

Pandemia/ Dy pacientë humbin jetën në spitalin Infektiv

Dy persona të tjerë kanë humbur jetën nga koronavirusi, gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri. Viktimat janë një burrë nga Shkodra dhe një...

Nxori në pritë Hekuran Billën, Apeli merr vendimin për Adiola Lakrën

Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi masën “Arrest me burg” për Adiola Lakrën, e cila akuzohet për vrasjen e Hekuran Billës. Ajo u përdor...

Fluksi i frikshëm me të infektuarit, zbulohet lëvizja e fundit e Ministrisë së Shëndetësisë

Pavarësisht thirrjes së vazhdueshme të mjekëve, ende nuk ka një ndërgjegjësim në masë nga ana e qytetarëve. Dje u shënuan 4 vikima, shifër kjo...

“Kjo është mrekulli”/ Policia përballet me atë që nuk pritej në aksin Sauk-Teg

Policia Rrugore ka vijuar me kontrollet në aksin Sauk-Teg, ku edhe kanë vëzhguar me radar për të parandaluar aksidentet rrugore. Referuar edhe aksioneve të ndërmarra...

Raporti i OKB: Marrëveshje e fshehtë Shqipëri Turqi për dorëzimin e gylenistëve

Një raport i zyrës së Komisionerit të Lartë për të Drejtat e Njeriut në OKB, hedh dyshimet se Shqipëria është pjesë e një marrëveshjeje...

Virusi i merr jetën ish-volejbollistes së Vllaznisë

Në 24 orët e fundit, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen 4 qytetarë: dy prej tyre 57-vjeçare nga Shkodra dhe Dibra, një...

Shifra rekord/ Rritet ndjeshëm numri i rasteve në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 117 raste të reja me koronavirus në Shqipëri. Shpërndarja gjeografike e...

Rritet sërish kurba, shtim të pacientëve të moshave të reja

Situata në Spitalin Infektiv vijon të paraqitet e rënduar. Në 24 orët e fundit ka shtim të pacientëve edhe të moshave të reja. Janë kryer...

Biznesi i madh po paguan më shumë taksa se më parë. Kjo u konfirmua nga kryeministri Rama, në konferencën për mediat. Pyetjes së gazetarit, se me mbështetjen e biznesit të vogël, mund të rrezikohet biznesi i madh dhe të largohet nga Shqipëria, Rama i është përgjigjur me batuta. Kreu i qeverisë tha se kompanitë e mëdha paguajnë më shumë, por për asnjë arsye nuk e shohim si kërcënim që do ikin nga Shqipëria.

Tani që ju po mbështesni bizneset e vogla, a nuk i druheni ikjes së kompanive të mëdha nga Shqipëria, duke qenë se tani paguajnë më shumë taksa se më parë?

Ah, tani oligarkët paguajnë më shumë? Unë e di që oligarkët paguajnë më shumë taksa se më parë, por faleminderit që e konfirmuat. Sa mirë që ka dhe gazetarë që punojnë në terren e janë të informuar dhe nuk merren me aritmetikën e atyre që mendojnë se 7×7 bëjnë 42.

Lexo edhe :   “Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit?”, Ndoka tallet me Ramën

Është e vërtetë, kompanitë e mëdha paguajnë më shumë, por nuk e shohim si kërcënim që do ikin nga Shqipëria se nuk i lejon biznesi i vogël të bëjnë evazion fiskal. Shqiptarët që punojnë, që nuk rrinë në facebook gjithë ditën, apo ata që nuk ankohen gjithë ditën, meritojnë gjithë respektin jo vetëm me fjalë, por me mbështetje konkrete nga ana e qeverisë. Shqiptarët e ndershëm dhe punëtorë, do të jenë drita e syve tanë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Thaçi hyn në Gjykatën Speciale, kush është avokati amerikan që e mbron

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka arritur në Gjykatën Speciale të Hagës, ku është pritur nga mbështetës dhe simpatizantë të shumtë. Në një dalje të...

Sormani e mbyll me Partizanin, caktohet trajneri i ri

Adolfo Sormani nuk do të jetë më trajner i  Partizanit. Lajmi u bë zyrtar nga vetë kubi në një deklaratë për shtyp. Drejtimi i skuadrës...

VIDEO/ Rama inspekton punimet në Bypass-in e Tepelenës

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku, kanë inspektuar ditën e sotme punimet në Bypass-in e Tepelenës. Kreu i qeverisë e ka cilësuar...

Nxori në pritë Hekuran Billën, Apeli merr vendimin për Adiola Lakrën

Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi masën “Arrest me burg” për Adiola Lakrën, e cila akuzohet për vrasjen e Hekuran Billës. Ajo u përdor...

Infektohet gjyqtari tek Apeli i Tiranës, reduktohen seancat gjyqësore

Këshilli i Gjykatës ka vendosur të reduktojë veprimtarinë gjyqësore, duke njoftuar se do të gjykohen vetëm çështje emergjente në Gjykatën e Apelit. Shkak për këtë...