E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

OBSH: Vaksinat duhet të funksionojnë kundër variantit Omicron

Vaksinat ekzistuese duhet të mbrojnë ende njerëzit që kontraktojnë variantin Omicron nga rastet e rënda të Covid, thotë një zyrtar i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Studiuesit thonë se ka pasur një “rënie shumë të madhe” në atë që antitrupat e vaksinës neutralizuan variantin e ri. “Ne kemi vaksina shumë efektive që kanë rezultuar efektive kundër të gjitha varianteve deri më tani, për sa i përket sëmundjes së rëndë dhe shtrimit në spital. Dhe nuk ka asnjë arsye për të pritur që nuk do të ishte kështu”, tha Dr Mike Ryan i OBSH-së për agjencinë e lajmeve AFP.

Ai u shpreh se të dhënat fillestare sugjeronin se Omicron nuk i bënte njerëzit më të sëmurë se Delta dhe llojet e tjera.

A funksionojnë vaksinat kundër Omicron?

Studimi i ri i Afrikës së Jugut – i cili ende nuk është rishikuar nga kolegët – zbuloi se vaksina Pfizer/BioNTech mund të rezultojë në deri 40 herë më pak antitrupa neutralizues kundër Omicron sesa kundër llojit origjinal Covid.

Por aftësia e Omicron për t’i shpëtuar antitrupave të vaksinës është “e paplotë”, tha Prof Alex Sigal, një virolog në Institutin e Kërkimeve Shëndetësore të Afrikës, i cili drejtoi kërkimin.

Ai tha se rezultatet, bazuar në analizat e gjakut nga 12 persona, ishin “më të mira nga sa prisja nga Omicron”.

Prof Sigal tha se vaksinimi, i kombinuar me infeksionin e mëparshëm, ende mund të neutralizojë kundër variantit. Kjo sugjeron që përforcuesit mund të sjellin një përfitim të rëndësishëm.

Shkencëtarët besojnë se infeksioni i mëparshëm, i ndjekur nga vaksinimi ose një përforcues, ka të ngjarë të rrisë nivelin e neutralizimit dhe ndoshta do t’i mbrojë njerëzit kundër sëmundjeve të rënda.

Lexo edhe :   Drejtori ekzekutiv i Pfizer: Normalitetit do t'i rikhehemi në pranverë

Më shumë të dhëna se sa mirë funksionon Pfizer kundër Omicron, pritet të publikohen në ditët në vijim. Nuk ka ende të dhëna të rëndësishme se si Moderna, Johnson & Johnson dhe vaksina të tjera qëndrojnë kundër variantit të ri.

Omicron është versioni më i mutuar i koronavirusit i gjetur deri më tani

Ai u identifikua për herë të parë në Afrikën e Jugut, ku tani ka një rritje të numrit të njerëzve që infektohen me Covid disa herë. Zëdhënësi i kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, tha se shenjat e hershme sugjeronin se Omicron mund të jetë më i transmetueshëm se lloji aktual Delta.

Lexo edhe :   Greqia paralajmëron zgjatje të masave kufizuese

Por aftësia e Omicron për të shkaktuar sëmundje të rënda, nuk është ende e qartë. Dr Anthony Fauci, eksperti më i lartë i sëmundjeve infektive në SHBA, tha se provat e hershme sugjerojnë se Omicron mund të jetë më i transmetueshëm, por më pak i rëndë.

Ka pasur më shumë se 267 milionë raste, dhe më shumë se pesë milionë vdekje në të gjithë globin që nga fillimi i pandemisë në vitin 2020, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...