E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

8 gra dhe 8 burra: qeveria gjermane hap rrugën për barazi gjinore

Për herë të parë në 16 vjet, Gjermania do të drejtohet nga një burrë. Por megjithëse Angela Merkel po ia dorëzon kancelarinë një pasardhësi mashkull, kabineti i ardhshëm do të ketë më shumë gra se kurrë më parë. Gjysma, për të qenë të saktë.

Olaf Scholz, kancelari i ardhshëm, e mbajti premtimin e tij zgjedhor për të emëruar sa më shumë gra sesa burra në qeverinë e tij. Dhe jo vetëm kaq! Gratë do të drejtojnë të gjitha dokumentet që lidhen me sigurinë dhe diplomacinë.

Gjermania do të ketë Ministren e parë të Jashtme femër dhe Ministren e parë të Brendshme femër.  “Siguria do të jetë në duart e grave të forta në këtë qeveri”, tha z. Scholz të hënën. Z. Scholz, një socialdemokrat, do të udhëheqë një koalicion trepalësh me të Gjelbërit përparimtar dhe Demokratët e Lirë Libertarian.

“Gratë dhe burrat përbëjnë gjysmën e popullsisë secili, kështu që gratë duhet të marrin gjithashtu gjysmën e pushtetit”, shtoi ai. “Jam shumë krenar që kemi arritur ta realizojmë këtë”.

Zonja Merkel, një konservatore, e ka shmangur prej kohësh fjalën feministe. Deri në vitet e saj të fundit në pushtet, ajo rrallë promovoi publikisht çështjen e avancimit për gratë – dhe gratë nuk kanë avancuar aq shumë. Ka shumë pak lidere femra biznesi në Gjermani. Dhe madje edhe në politikë, ku zonja Merkel ka dëshmuar një model për shumë njerëz, numri i ministrave dhe ligjvënësve femra kur ajo kishte postin, ishte rreth një e treta.

Megjithatë, shumë e vlerësojnë mbretërimin e gjatë dhe popullor të zonjës Merkel me faktin se z. Scholz dhe ekipi i tij u ndjenë të detyruar të miratonin barazinë gjinore.

“Gjermania ka evoluar në vitet e fundit, dhe zonja Merkel ka luajtur një rol të madh në këtë”, tha Jutta Allmendinger, presidente e institutit kërkimor WZB Berlin, Qendra e Shkencave Sociale dhe një eksperte për gjininë dhe pabarazinë. “Pra, në një farë mënyre, Scholz ndoqi thirrjen e vendit”.

“Merkel gjithmonë e ka bërë politikën e saj gjinore në fshehtësi”, tha zonja Allmendinger. “Ajo është një feministe absolute. Fakti që ajo nuk e shpalli publikisht, ka të bëjë me faktin se ajo ndoshta do të kishte humbur pushtetin e saj”.

Për herë të parë në 16 vjet, Gjermania do të ketë një qeveri të qendrës së majtë, dhe një kancelar të ri, Olaf Scholz.

Ja çfarë duhet të dini për qeverinë e re:

Kush është Olaf Scholz? Një socialdemokrat i përjetshëm, z. Scholz, 63 vjeç, ka qenë një fytyrë e njohur në politikën gjermane dhe ka shërbyer në dy qeveri të udhëhequra nga Partia Demokristiane e zonjës Merkel, së fundmi si Ministër i saj i Financave.

Lexo edhe :   Gjermania regjistron për herë të parë mbi 100 mijë raste të reja me k*ronavirus

Qeveria e re e udhëhequr nga z. Scholz, bashkon tre parti – Social Demokratët, të Gjelbërit ambientalistë dhe Demokratët e Lirë pro-biznesit. Është hera e parë që nga vitet 1950 që tre partnerë kanë formuar një qeveri.

Marrëveshja qeverisëse

Pavarësisht dallimeve të tyre, palët thanë se kishin gjetur një bazë të mjaftueshme të përbashkët për të shtyrë përpara me planet për të mposhtur pandeminë, për të rritur pagën minimale, për të adresuar ndryshimet klimatike dhe për të legalizuar marijuanën.

Lexo edhe :   Gjermania regjistron për herë të parë mbi 100 mijë raste të reja me k*ronavirus

Pandemia ofron një provë vendimtare. Një rritje e rasteve e ka futur Gjermaninë në krizën e saj më të keqe të pandemisë, duke e çuar çështjen në krye të axhendës së koalicionit. Por në provën e saj të parë, qeveria e ardhshme dërgoi sinjale të përziera përpara se vala e fundit të detyronte një tërheqje drejt masave më të ashpra.

Rrallëherë një udhëheqës gjerman ka ardhur në detyrë me kaq shumë kriza të ndezura. Z. Scholz do të duhet të përballet me tensionet në kufirin polako-bjellorusi, një president rus që mobilizon trupat pranë Ukrainës, një Kinë më konfrontuese dhe një SHBA më pak të besueshme.

Gratë që do të marrin detyrën këtë javë, e kanë bërë të qartë tashmë se synojnë të vënë shenjën e tyre në ministritë e tyre.

Annalena Baerbock, Ministrja e re e Jashtme, e cila kandidoi si kandidate kancelare për të Gjelbrit, ka qenë e zëshme për planin e saj për të marrë një linjë më të ashpër ndaj rivalëve strategjikë si Kina dhe Rusia.

Ministrja e Brendshme e ardhshme, Nancy Faeser, një socialdemokrate nga shteti i Hesse, u zotua të hënën të “luftojë kërcënimin më të madh me të cilin përballet aktualisht demokracia liberale: ekstremizmi i së djathtës ekstreme”.

Dhe Christine Lambrecht, e cila do të bëhet Ministre e Mbrojtjes, premtoi se do t’i siguronte ushtrisë së Gjermanisë burimet që i nevojiten.

Ndryshe nga zonja Merkel, këto ministre duket se nuk kanë asnjë shqetësim për të shpallur feminizmin e tyre. “Jam mirënjohëse që jam pjesë e këtij kabineti, një kabinet me barazi gjinore, një kauz për të cilën kam luftuar për shumë vite”, tha Klara Geywitz, ministrja e re për strehimin dhe zhvillimin urban. “Është një sinjal i rëndësishëm për të gjitha gratë në vendin tonë”.

Burimi i lajmit: The New York Times. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...