E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

OBSH ngre alarmin: Vendet e varfra nuk po marrin vaksinën kundër Covid-19

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka deklaruar  se vendet e pasura nuk po furnizojnë me vaksina vendet e varfra.

Vendet e pasura kanë shumicën e furnizimit“, u shpreh Tedros gjatë një konference në Gjenevë të Zvicrës.

Ai u bëri thirrje vendeve të pasura dhe atyre që po prodhojnë vaksina, të ndalonin marrëveshjet dypalëshe që janë kundër mekanizmit COVAX, që synonte të furnizonte me vaksina dhe vendet e varfra, shkruan Reuters.

Ndërsa Tedros nuk përmendi emrat e vendeve, Bashkimi Evropian tha se arriti një marrëveshje me Pfizer dhe BioNTech për 300 milion doza shtesë të vaksinës kundër COVID-19.

OBSH-ja në fillim të kësaj jave, deklaroi se struktura e COVAX kishte mbledhur 6 nga 7 miliardë dollarë që ajo ka kërkuar në 2021, për të ndihmuar financimin e dërgesave në 92 vende me mjete të kufizuara ose pa asnjë mjet për të blerë vaksina vetë.

Deri më tani, kombet më të pasura, përfshirë Britaninë, anëtarët e Bashkimit Evropian, Shtetet e Bashkuara, Zvicra dhe Izraeli kanë qenë në radhë të parë për radhët e dërgesave të vaksinave nga kompani duke përfshirë Pfizer dhe partnerin BioNTech, Moderna dhe AstraZeneca.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   OBSH: Situata është shqetësuese, 95% e vaksinave të kufizuara në 10 vende

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...

Rama do fërkojë duart, për sa kohë që opozitarët mbeten pragmatistë

Nga: Ben Andoni Do kishin një zë shumë më të besueshëm për publikun shqiptar nëse do të tregonin se konform programit dhe fizionomive, partitë e...

Vendim i papritur/ Një tjetër konkurrent i “Për’puthen” lë emisionin

Pavarësisht shikueshmërisë dhe suksesit në "Për'puthen", konkurrentët të pakënaqur marrin vendime për të lënë emisionin. Emini nga Kosova, ka marrë vendimin e papritur për tu...