E diel, 13 Qershor, 2021
22.5 C
Tirana

OBSH ndryshon udhëzimet për maskat, Trump del kundër

Ndonëse OBSH ka ndryshuar së fundmi udhëzimet për maskat, për presidentin Trump nuk vlejnë këto këshilla. “Janë thjesht këshilla, unë nuk e vendos”, ka thënë presidenti amerikan Donald Trump.

Nga studimet e fundit, tregojnë një qëndrueshmëri më të gjatë të virusit në ajër, nga ajo që mendohej. Dje në konferencën për shtyp, ai e cilësoi drejtimin e ri të OBSH-së si një ”këshillë, asgjë më shumë”. I pyetur për veten, ai tha se “nuk e sheh për momentin, duke vënë një maskë”.

Në fakt, debati midis tij dhe stafit mjekësor që e këshillon thuhet se ka qenë i fortë. Sipas Shtëpisë së Bardhë, ndryshimi i shpeshtë i udhëzimeve, mund të krijojë alarm shoqëror por edhe një mosbindje të rregullave të karantinës.

Organizata Shëndetësore e Mjekësisë po këshillon qytetarët, që të përdorin maskat në rrugë, si mjet parandalues për përhapjen e koronavirusit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

G7 me projekte alternative kundrejt Kinës

Si kundërpeshë ndaj Kinës, shtetet e G7-s ranë dakord në samitin e tyre në Cornwall për një iniciativë globale për projekte infrastrukturore. Temat ekonomike dhe...

PD/ Basha i pari që votoi nga kandidatët, fjala e tij për median

Lulzim Basha ka qenë i pari nga kandidatët në votim për kreun e PD-së që ka votuar sot. Në fjalën e tij për median...

SHÇBA: Shpërndante koka*në, arrestohet efektivi i “Shqiponjave”

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat, ka dalë me një njoftim ku ka bërë me dije arrestimin e efektivit të Shqiponjave në Sarandë, Lavdosh...

UFC 263/ Israel Adesanya ruan titullin ndaj italianit Vettori. Humb Nate Diaz

Israel Adesanya ruajti titullin e tij në peshën e mesme mëngjesin e sotëm duke mundur italianin Marvin Vettori me vendim unanim në ndeshjen kryesore...

Aksident i rëndë në Fushë Krujë, plagosen anëtarët e një familjeje dhe dy gra

Një aksident i rëndë ka ndodhur këtë paradite në aksin Fushë Krujë-Tiranë, në afërsi të Larushkut. Mësohet se tre makina, një “Benz”, një “Opel”...