E hënë, 8 Mars, 2021
9 C
Tirana

OBSH-ja jep lajmin e mirë: Rastet e infektimit janë përgjysmuar brenda muajit

Organizata Botërore e Shëndetësisë, ka njoftuar se është shënuar një ulje e rasteve të infektimit në muajin janar dhe shkurt.

Me programin e vaksinimit që po ecën mirë në shumë vende të botës, duket se të dhënat epidemiologjike po përmirësohen qartë, ndërsa indeksi i transmetueshmërisë po bie ndjeshëm.

Rastet e Covid-19 në të gjithë globin ranë përgjysmë nga janari në shkurt. Më shumë se 5 milion raste u raportuan në javën e parë të janarit, nga 2.4 milion javën e kaluar.

Sipas të dhënave të OBSH-së, rastet në Shtetet e Bashkuara ranë ndjeshëm nga 444,000 në javën e parë të Janarit në 169,000 të dielën e kaluar.

Rënia e numrit është shënuar dhe në Evropa. Ka gjithashtu një rënie në numrin e vdekjeve në planet. Më shumë se 98,000 humbën betejën me koronavirusin në javën e parë të janarit, krahasuar me 66,000 që vdiqën javën e kaluar.

Në total, infeksionet tejkalojnë 111 milion në të gjithë botën, ndërsa numri i të vdekurve arrin pothuajse 2.5 milion.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zelanda e Re tronditet nga tërmeti me magnitudë 6.6 ballë

Zelanda e Re është tronditur nga një tërmet me magnitudë6.6 në brigjet e saj lindore, vetëm disa ditë pasi një varg tërmetesh në të...

Berisha: PD-ja po shkon drejt fitores së sigurt, Rama po xhiron në boshllëk

Ish-kryeministri Sali Berisha, është i bindur se Partia Demokratike po shkon drejt fitores së sigurt të zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. I ftuar në PolitikOn,...

Anulohen votat e partive boshnjake dhe rome në komunat me shumicë serbe

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka anuluar në tërësi votat në zgjedhjet e 14 shkurtit, për subjektet politike boshnjake në komunat të banuara...

Zbardhet lista e kandidatëve të sigurtë të PD në Tiranë, kryeson Basha (Emrat)

Zbardhen emrat e 11 kandidatëve të parë të Partisë Demokratike në qarkun e Tiranës, ku lista do të kryesohet nga kryetari i kësaj force...

Ndrangheta i frikësohet më shumë shkollës sesa drejtësisë

Nga: Andrea Pasini “Il Giornale” “Mafia i frikësohet shkollës më shumë sesa drejtësisë, pasi arsimi heq barin nën këmbët e kulturës mafioze”.Nuk është për t’u...