E mërkurë, 16 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

OBSH-ja jep lajmin e mirë: Rastet e infektimit janë përgjysmuar brenda muajit

Organizata Botërore e Shëndetësisë, ka njoftuar se është shënuar një ulje e rasteve të infektimit në muajin janar dhe shkurt.

Me programin e vaksinimit që po ecën mirë në shumë vende të botës, duket se të dhënat epidemiologjike po përmirësohen qartë, ndërsa indeksi i transmetueshmërisë po bie ndjeshëm.

Rastet e Covid-19 në të gjithë globin ranë përgjysmë nga janari në shkurt. Më shumë se 5 milion raste u raportuan në javën e parë të janarit, nga 2.4 milion javën e kaluar.

Sipas të dhënave të OBSH-së, rastet në Shtetet e Bashkuara ranë ndjeshëm nga 444,000 në javën e parë të Janarit në 169,000 të dielën e kaluar.

Rënia e numrit është shënuar dhe në Evropa. Ka gjithashtu një rënie në numrin e vdekjeve në planet. Më shumë se 98,000 humbën betejën me koronavirusin në javën e parë të janarit, krahasuar me 66,000 që vdiqën javën e kaluar.

Në total, infeksionet tejkalojnë 111 milion në të gjithë botën, ndërsa numri i të vdekurve arrin pothuajse 2.5 milion.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

10 shprehje nga Gynter Gras, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Edhe librat e këqij janë libra, kështu që janë të shenjtë". "E di që Sot të gjitha gjërat kanë sy, se asgjë nuk kalon pa...

Ministri i Jashtëm kroat: Jem krah Kosovës për njohje nga 5 shtete të BE

''Do jemi në krah të Kosovës që të njihet edhe nga pesë vendet që nuk e njohin ende.'' Ministri i Jashtëm i Kroacisë, Gordan...

Kim Jong Un e pranon: Koreja e Veriut po vuan nga kriza ushqimore

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un deklaroi se vendi po përballet me një krizë ushqimore, për shkak të përmbytjeve, situatës së pandemisë...

Takimi me Kurtin/ Vuçiç: Mbase e fyeva, por nuk pendohem

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, ka folur për takimin e djeshëm që pati në Bruksel, me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Në një konferencë për...

Twitter-i bllokoi Presidentin e Nigerisë, ai bllokon Twitter-in në Nigeri

Në mëngjesin e 5 qershorit, 23-vjeçarja Farida Garba (pseudonim)  hapi aplikacionin e saj Twitter për të zbuluar se, si dhe 39 milion përdorues të...