E martë, 27 Korrik, 2021
35.5 C
Tirana

Nxehet situata brenda PS/ “Kam agjendën e programuar”, Leli nxjerr dokumentet

Nuk kanë të ndalur përplasjet mes Këshillit Bashkiak në Vlorë dhe kreut të Bashkisë. Kryetari i Bashkisë së Vlorës, Dritan Leli, ka reaguar sërish pas përplasjeve të tij me anëtarët e Këshillit Bashkiak.

Këshilli Bashkiak ka kërkuar që mbledhja të zhvillohet nesër në datë 30 qershor, në ambientet e teatrit ‘Petro Marko’, por Dritan Leli propozoi që të mblidhen më 29 qershor në aplikacionin Zoom.

Leli thotë se ka të pamundur që të jetë në mbledhjen që do të zhvillohet nësër, kjo për shkak të agjendës së paracaktuar më parë. Në postimin e tij të radhës në Facebook, ai sqaron arsyet përse e kishte vendosur sot mbledhjen me Këshillin Bashkiak.

Leli thotë se kjo demonstron një situatë jo normale, dhe jashtë funksionit të Këshillit të Bashkisë. Tejet i drejtëpërdrejtë, kreu i Bashkisë Vlorë shton më tej se nuk e ka kuptuar arsyen e këmbënguljes së vazhdueshme për të krijuar një situatë kaotike të tillë, kur gjithçka ka funksionuar online.

Në mbledhjet e shkuara, Dritan Leli nuk ka qenë prezent, me argumentin se po respekton masat anti-COVID, ndonëse Ministria e Shëndetësisë ka dhënë ‘OK’ që të mbahen mbledhje fizikisht.

Statusi

I kisha kërkuar Këshillit Bashkiak që ta zhvillonim sot mbledhjen e radhës, atë që u pezullua po prej këshillit, megjithëse e planifikuar prej tij, dhe u shty pa rënë dakord, për në datën 30. 06. 2021.

E gjithë kjo, shpalos një situatë jo normale dhe jashtë funksionit të këshillit të bashkisë, megjithatë, për shkak të një agjende të programuar kohë më parë, nuk e kam të mundur të jem pjesë, siç i njoftova!

Do doja të isha i pranishëm, duke i qëndruar të gjitha pikave që kërkohen, siç do doja që kjo mbledhje të ishte zhvilluar më parë, në datën e paracaktuar, për të mos zvarritur jo vetëm nevojat ekonomike të familjeve e fëmijëve në nevojë, por edhe për të proceduar me pompat e ujit që ndërkohë mund të ishin blerë dhe komunitet e Vlorës, Nartës e Zvërnecit, t’iu ishin afruar zgjidhjeve që kërkojnë.

Personalisht, nuk e kam kuptuar ende arsyen e këmbënguljes së vazhdueshme për të krijuar mizanskena në teatër, kur gjithçka ka funksionuar më së miri, siç të gjithë e dini, online.

Forma mund të jetë e rëndësishme për të krijuar karaktere e realitete imagjinare, por në atë që ne bëjmë dhe duam të arrijmë, vendndodhja nuk ka pasur asnjëherë rëndësinë e përmbajtjes!

Sidoqoftë, u përpoqa dhe shpresova se do ta realizonim mbledhjen e sotshme, në pamundësi për ta kryer gjatë ditëve në vazhdim.

Promovimi dhe zhvillimi i Vlorës, bashkë me programet e qeverisë, në të gjitha sferat ku mund të afrohet me zhvillimin e vendeve të rajonit, është programi im i çdo dite. Uroj që të kemi të njëjtin qëllim sepse nuk ka rrugë tjetër për të ndihmuar qytetin!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Emri/ Kush është personi i dyshuar për trafik dr*ge, që i shpëtoi policisë

Zbardhet emri i personit i cili arriti që t'i shpëtonte operacionit të policisë ditën e sotme, në zonën e ''Varrit të Bamit'' në kryeqytet....

Koronavirusi/ Brataj: Delta ka edhe 3 variante të tjera

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj deklaroi se varianti indian i koronavirusit, Delta pritet që të mbizotërojë të gjithë botën, dhe se ky mutacion,...

Covid/ Mbi 3,600 testime në 24 orët e fundit, numri i rasteve aktive në rritje

Situata epidemiologjike në vendin tonë mbetet e qëndrueshme. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit, janë regjistruar 31 raste...

Gërdeci/ Kreu i SPAK: Çështjes së Mediut do t’i shkojmë deri në fund

Në Shqipëri, Gjykata e Posaçme e Shkallës së parë për Korrupsionin dhe Krimin e organizuar rrëzoi sot kërkesën e Prokurorisë së posaçme, SPAK, për...

Nostalgji futbolli/ Valdano: “Raùl mund të përmblidhet në dy koncepte…”

Jorge Valdano për Raul Gonzalez Blanco: "Një ditë para debutimit të tij, unë i bëra një pyetje për ta provuar, kështu i thashë: 'Po mendoj...