E diel, 17 Janar, 2021
1 C
Tirana

Numërohen mbi 96% e votave në Maqedoninë e Veriut, ja rezultatet

Ka përfunduar mbrëmjen e djeshme procesi i votimit në Maqedoninë e Veriut, i cili zgjati plot tre ditë.

Sipas Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, deri më tani janë numëruar mbi 96 për qind të votave në Maqedoninë e Veriut.

Mediat vendase bëjnë me dije se koalicioni “Mundemi” i udhëhequr nga LSDM-ja, me në krye Zoran Zaev kryeson me 36.13 për qind dhe VMRO-DPMNE me 34.65 për qind.

Partia BDI e Ali Ahmetit është me 11.57 për qind, ndërsa koalicioni ASH- Alternativa me 8.79 për qind. Ndërkohë Partia e Majta ka 3,96 për qind, PDSH 1.48 për qind dhe Integra 1.33 për qind.

Procesi i votimit në Maqedonisë e Veriut u nda në 3 faza. Në ditën e parë votuan personat e konfirmuar pozitiv me koronavirus dhe ata që ishin izoluar. Në ditën e dytë votuan të burgosurit dhe ata që vuanin nga sëmundje kronike, ndërsa ditën e tretë pjesa tjetër e mbetur.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Milan humb yjet, dy lojtarët e rëndësishëm me Co*id-19

Milani njofton se Hakan Çakhanoglu dhe Teo Hernandez kanë rezultuar pozitiv me koronavirus.  Një lajm  i keq ky për kuqezinjtë, që duhet të bëjnë...

E rëndë në Tiranë: Automjeti përplas për vdekje 10-vjeçaren

Një aksident i rëndë automobilistik është regjistruar mesditën e sotme. Një automjet ka përplasur këmbësoren 10 vjeçare e cila ndërroi jetë si pasojë e...

Mosmirënjohja si streha kryesore e delenxhiut

Nga: Genc Pollo “Mosmirënjohja është streha kryesore e delenxhiut”! Ky është perifrazimi që do t’i bëja shprehjes së famshme të kryeministrit britanik të shek. 18...

Aksidenti tragjik te Rruga e Kombit, dalin fotot e 4 viktimave

Katër anëtarë të familjes Avdiaj nga Kosova, por me qëndrim në Zvicër, humbën jetën tragjikisht mbrëmjen e 14 janarit, pas një aksidenti në Rrugën...

Vaksinat/ Rama i përgjigjet ambasadës franceze: Nuk kam sulmuar asnjë aleat

Kryeministri Rama ka reaguar pas deklaratës së Ambasadës Franceze në Tiranë, e cila reagoi mbi kritikat e tij për vaksinat anti-covid. Teksa i kthen përgjigje...