E diel, 1 Gusht, 2021
40.5 C
Tirana

Nuk ishte Dita e Verës, o njerëz, por dita e karantinës

Nga Mentor Kikia

Ky është demonstrimi i mungesës më skandaloze të përgjegjësisë dhe përgjegjshmërisë qytetare. Njerëzit u lëshuan sot rrugëve, në shëtitje, në kënde lodrash, në kafene e në parqe, si në një ditë pikniku dhe argëtimi.

O njerëz, ishte dita kur duhej të mbylleshit në shtëpi, ju që nuk keni punë, ju që ju mbyllën shkollat. Ju, që qeveria ju la pushim për të mbajtur fëmijët, duhet të qëndronit në shtëpi e jo ti nxirrnin fëmijët shëtitje nga liqeni apo nëpër qendra tregtare.

E kuptoni çfarë shkalle ndërgjegjësimi kemi ne si shoqëri apo jo? Në Italinë fqinje po ndodh gjëma dhe ne rrezikohemi po njësoj, ndërsa reagimi qytetar është ZERO.

Pastaj bërtasim, “shteti, qeveria”. Padyshim që shteti dhe qeveria kanë përgjegjësinë e vet, po ne ku e kemi përgjegjësinë tonë?

Do të mbytemi me pështymën tonë o njerëz, thërritini mendjes.

(Foto: Nga shëtitjet e sotme të qytetarëve të Tiranës)

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Pas shfaqjes në Wuhan, Kina përballet me shpërthimin më të keq të koronavirusit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...