E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Nis vaksinimi, moment historik për Italinë

Në Itali ka nisur sot herët në mëngjes vaksinimi, e ky shënon një moment historik. Italia është ndër vendet ku ka patur rekorde rastesh me infektime, e po kështu një bilanc tragjik sa i takon pacientëve që kanë ndërruar jetë.

Një dritë në fund të tunelit për Italinë, e cila sot ngjall shpresat për ndryshim në lidhje me pandeminë vdekjeprurëse. Infermierja Claudia Alivernini është bërë punonjësja e parë e spitalit Spallanzani në Romë, e cila ka marrë vaksinën e COVID-19.

Sipas mediave italiane, vaksinimi ka nisur në orën 07:20 të mëngjesit në Institutin Kombëtar të Sëmundjeve Infektive Spallanzani në Romë. Pas tyre janë vaksinuar dhe dy mjeke Alessandra Vergori dhe Alessandra D’Abramo.

“Ndihem mirë, jam e ngazëllyer, jam krenare. Shpresoj që ky privilegj së shpejti do të shtrihet për të gjithë”, ka thënë Maria Rosaria Capobianchi, drejtoreshë e laboratorit të virologjisë Inmi Spallanzani.

Të parët që do të vakinohen janë punonjësit e shëndetësisë dhe të moshuarit, të cilët rrezikojnë më shumë nga virusi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...

Rama do fërkojë duart, për sa kohë që opozitarët mbeten pragmatistë

Nga: Ben Andoni Do kishin një zë shumë më të besueshëm për publikun shqiptar nëse do të tregonin se konform programit dhe fizionomive, partitë e...