E enjte, 26 Nëntor, 2020
2 C
Tirana

Nga tërmetet tek qytetërimet e zhdukura, sekretet e çuditshme të Hënës

Më të lexuarat

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Studimi/ Ja cila është simptoma më e zakonshme e njerëzve të prekur nga Covid

Njohja e simptomave kryesore të koronavirusit, ka qenë thelbësore për të gjetur një trajtim mjekësor për pandeminë. Në fillim të shpërthimit të pandemisë, ekspertët paralajmëruan...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Hëna është “shoqëruesja” më e afërt e njerëzimit në udhëtimet tona në hapësirë, ​​dhe i vetmi trup qiellor që kemi pasur rastin ta vizitojmë. Por pavarësisht afërsisë së saj relative, sateliti ynë vazhdon të ketë shumë sekrete interesante. Ja cilat janë disa prej tyre.

Tërmetet hënore

Pavarësisht se është një trup qiellor tërësisht shkëmbor, dhe shumë pak aktivitete gjeologjike, Hëna është e prirur gjithësesi të lëkundet. Këto dridhje quhen tërmete hënore, dhe ndahen në 4 lloje. Tri llojet e para – tërmetet e fortë, që shkaktohen nga përplasjet e meteorëve, dhe tërmetet termike të shkaktuar nga nxehtësia e Diellit, që janë relativisht të padëmshëm.

Por i katërti, mund të jetë mjaft i frikshëm. Këto tërmete hënore “të cekët”, mund të arrijnë një magnitudë deri në 5.5 të shkallës Rihter, një lëkundje e mjaftueshme për të lëvizur mobiljet e mëdha, dhe që zgjasin për 10 minuta, pra shumë gjatë krahasuar me ata në Tokë.

Sipas NASA-s, këto tërmete kanë mundësi ta bëjnë Hënën të “tingëllojë si një kambanë”. Ne nuk kemi ende asnjë ide, se nga se shkaktohen tërmetet hënore. Tërmetet në Tokë, e dimë se shkaktohen nga lëvizja e pllakave tektonike, por Hëna nuk ka ndonjë tektonikë pllakash aktive.

Disa studiues, mendojnë se lëkundjet në Hënë, mund të kenë ndonjë lidhje me aktivitetin e baticave në Tokës, që dihet se shkaktohen nga tërheqja gravitacionale e Hënës. Sidoqoftë, kjo teori është jo shterruese, pasi forcat e baticës ndikojnë në tërësinë e Hënës, në një kohë që tërmetet hënore janë zakonisht janë të lokalizuara diku.

Është planeti ynë binjak, dhe jo sateliti ynë

Shumica e njerëzve, mendojnë se Hëna është sateliti ynë. Por disa pretendojne se në fakt ajo duhet të klasifikohet si një planet. Së pari, është shumë e madhe për të qenë një Hënë “e vërtetë”. Duke pasur një diametër të paktën sa çereku i diametrit të Tokës, ajo është Hëna më e madhe në lidhje në sistemin tonë diellor, gjithmonë në raport me planetin rreth të cilit rrotullohet.

Plutoni ka një hënë që quhet Sharon, që ka gjysmën e diametrit të madhësisë së tij, por meqë Plutoni nuk klasifikohet më si një planet, ai nuk llogaritet në këtë klasifikim. Për shkak të madhësisë së saj, Hëna në fakt nuk sillet rotull Tokës. Përkundrazi, Toka dhe Hëna sillen rreth njëra-tjetrës, përrreth një pike midis tyre.

Kjo pikë quhet bariqendër, dhe iluzioni se Hëna sillet rrotull Tokës, vjen nga fakti se bariqendra ndodhet aktualisht brenda kores së Tokës. Kjo është thuajse e vetmja arsye se përse Toka dhe Hëna nuk klasifikohen si planete binjake, por zakonisht si një planet dhe sateliti i tij. Sidoqoftë, gjërat mund të ndryshojnë në të ardhmen.

Ajo shërben edhe si një varrezë për njerëzit

Astronomi dhe gjeologu i njohur Eugjen Shumejker, ishte një lloj legjende në fushën e tij. Ai shpiku kërkimin shkencor të ndikimeve kozmike, dhe metodat e teknikat që astronautët e misionit Apollo, i përdorën për të studiuar Hënën. Shumejker donte të ishte vetë një astronaut, por u skualifikua nga programi për shkak të një problem të vogël shëndetësor.

Gjatë gjithë jetës së tij, ky mbeti zhgënjimi i tij më i madh. Shumejker vazhdoi të ëndërronte, se një ditë do të vizitonte disa ditë Hënën. Kur vdiq, NASA ia përmbushi dëshirën e tij më të çmuar, duke e dërguar hirin e eshtrave të tij në Hënë me sondën “Prospector” në vitin 1998.

Rrënojat në sipërfaqe, tregojnë se aty ka jetuar dikur një civilizim shumë i përparuar

Disa nga fotot e realizuara nga anijet e ndryshme hapësinore, që janë ulur mbi Hënë, tregojnë disa gjëra shumë të çuditshme. Shumë nga imazhet, tregojnë ndërtime artificiale që variojnë nga forma të vogla deri në strukturën “Shard”, që mund të jetë të paktën 1.6 km e gjatë.

Sipas shumë teoricienëve të konspiracionit, në Hënë ekziston edhe një kështjellë e madhe, që ri pezull mbi sipërfaqen e Hënës. Kjo sipas tyre, flet për një civilizim të përparuar që ka jetuar dikur në Hënë, dhe që ka ndërtuar struktura të ndërlikuara. NASA, nuk ka mundur asnjëherë të hedhë poshtë këto teori të çuditshme.

Origjina e Hënës, mbetet ende një mister

Nga vjen Hëna? Përgjigja: Nuk e dimë. Gjithsesi, shkenca ka artikuluar 5 teori kryesore mbi origjinën e saj. Teoria e Ndarjes, thotë se Hëna ishte dikur një pjesë e planetit tonë, derisa u nda në një moment shumë të hershëm të historisë së Tokës. Kjo do ta bënte Hënën, pjesë të saj që është sot pellgu i Oqeanit Paqësor.

Teoria e Kapjes, pretendon se Hëna ishte duke lëvizur nëpër Univers, derisa e kapi fusha jonë gravitacionale. Teori të tjera, thonë se sateliti ynë është produkt i kondensimit të një grupi asteroidësh, ose mbetje e përplasjes së Tokës me një planet të panjohur, që kishte madhësinë e planetit Mars.

Por teoria më besueshme është ajo e Unazës së Hequr, që njihet ndryshe edhe si Teoria e Ndikimit të Gjigantit. Sipas këtij versioni, një protoplanet (një planet në formim e sipër) i quajtur Theia u përplas me Tokën. Reja me mbetje, u kondensua përfundimisht në atë që është sot Hëna./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reali “trullos” Interin, fitojnë Bayern dhe Atalanta

Përfundojnë ndeshjet e katërta në grupe të Champions League. Reali ka mundur Interin në “San Siro” me rezultatin e pastër 0-2. Ndeshja u zhbllokua...

Maradona ndërroi jetë, 5 fëmijët e tij “në luftë” për milionat

Vdekja e Diego Maradonës mund të shkaktojë një grindje familjare mbi pasurinë e tij ndërsa ai lë pas pesë fëmijë që i njohu si...

Zgjedhjet/ Duka: Po s’ka dakordësi me Bashën, do ketë me Patozin e Topallin

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste (PAA), Agron Duka, i ka dhënë mesazhe të qarta kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha. Teksa ka qenë i ftuar...

Gjermania zgjedh më 26 shtator 2021, pasuesin e Angela Merkel

Qeveria gjermane vendoi të mërkurën që më 26 shtator 2021 të zhvillojë zgjedhjet e përgjithshme për të zgjedhur kreun e ri të ekzekutivit që...

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi

Në të gjithë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak...