E diel, 31 Maj, 2020
14 C
Tirana

Nga kamerat dhe përgjimi, tek spiunët në rrugë: Si Kina përgjon qytetarët e saj

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

PD: Të gjithë kërkojnë shkarkimin e Ardi Veliut

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi deklaroi se një kryeministër normal do ta kishte shkarkuar menjëherë një drejtor policie që justifikon me prova të...

Tiranë/ Abuzonin me një të mitur, arrestohen 4 persona

Policia e Tiranës ka vënë në pranga 4 shtetas, për marrëdhënie seksuale me dhunë me të mitur. Specialistët për Hetimin e Krimit pas informacionit të...

Lëkundje tërmeti në Korçë

Një lëkundje tërmeti është ndjerë në Korçë së fundmi. Raportohet se tërmeti me magnitudë 4.05 ballë i shkallës Rihter, ka pasur si epiqendër Libonikun e...

E diela me apo pa makina? Policia e Shtetit dhe Rama japin versione të ndryshme

Kryeministri Rama dhe Policia e Shtetit kanë një përplasje lidhur me vendimet që kanë ndërmarrë, referuar masave ndaj pandemisë. Policia bie ndesh me atë çfarë...

Vendi komunist, po ndërton prej kohësh një sistem të madh të mbikëqyrjes së çdo njërit prej 1.4 miliardë qytetarëve kineze. Format e survejimit, janë nga më të larmishmet, dhe përdorimi i teknologjisë më të fundit është në plan të parë, pa harruar edhe metodat tradicionale që shohin të angazhuar në rrugë miliona spiunë. Ja cilat janë 10 mënyrat e mbikëqyrjes dhe mbajtjes nën kontroll të vendit me popullsinë më të madhe në botë.

  1. Përdorimi i teknologjinë e njohjes së fytyrës, që përzgjedh njerëz të caktuar nga turma

Të paktën 16 qytete dhe provinca në të gjithë Kinën, kanë filluar tashmë të përdorin një sistem kamerash të njohjes së fytyrës, që mund të skanojë popullatën e përgjithshme me një saktësi prej 99.8 për qind. Ky proces, është provuar të jetë i efektshëm. Policia në Nançang në Kinën Juglindore, arriti të gjejë dhe arrestoj një të dyshuar të kërkuar në një koncert ku merrnin pjesë mbi 60.000 persona.

  1. Administratorët e forumeve të ndryshme, udhëzohen se si të spiunojnë anëtarët

Në Kinë, qytetarët mund të paditen penalisht, për përmbajtjen e postuar në çdo forum në rrjet. Madje ligjet prekin edhe aplikacionet private dhe të koduara, siç është WhatsApp. Qeveria kineze u kërkon kompanive të teknologjisë, të monitorojnë dhe mbajnë regjistrat e bisedave për 6 muaj, dhe të raportojnë tek autoritetet çdo veprimtari të paligjshme.

  1. Qytetarët detyrohet të shkarkojnë në celularët e tyre, aplikacione që i lejojnë qeverisë të monitorojë fotot dhe videot që mbajnë

Qeveria ka detyruar ujgurët, një pakicë etnike në Kinën Perëndimore, të shkarkojnë një aplikacion që skanon fotot, videot, audiot, librat elektronikë dhe dokumente të tjera. Aplikacioni, i quajtur “Jingwang” në gjuhën kineze, do të thotë “pastrimi i internetit”, nxjerr informacione duke përfshirë numrin, modelin e telefonit, dhe të gjitha të dhënat që përmban.

  1. Autoritet mbikëqyrin se çfarë blejnë njerëzit online

Kompania e njohur Alibaba, ka pranuar se sistemi opsional i kreditit “Zhima (Sezam), i klasifikon përdoruesit në bazë të aktivitetit të tyre online. Drejtuesi i programi, Li Yingyun, tha se njerëzit që luajnë video-lojëra për 10 orë në ditë, cilësohen “persona të papunë”, ndërkohë që ata që blejnë pelena online, kanë më shumë të ngjarë të kenë një ndjenjë përgjegjësie, pasi mund të jenë prindër.

  1. Policët civilë mbajnë syze të veçanta, për të identifikuar njerëzit e kërkuar në vende të populluara, si rrugët dhe stacionet e trenave.

Syzet speciale që arrijnë të njohin një fytyrë të caktuar, të cilat u prezantuan në fillim të këtij viti, janë të lidhura me një bazë të dhënash, që bën në kohë reale krahasimin e një fotoje të marrë në çast, me foton e një personi të shpallur në kërkim për ndonjë krim. Vu Fei, drejtori ekzekutiv i Teknologjisë LLVision, që prodhoi këto lloj syzesh, thotë se teknologjia e tij mund të identifikojë fytyrat nga një bazë të dhënash prej 10.000 fotosh në vetëm 0.1 sekonda.

  1. Instalimi i “policisë robotike” në stacionet e trenit, që skanon fytyrat e njerëzve, dhe i krahason me ato të personave në kërkim.
Lexo edhe :   Trump merr vendimin e madh, ndërpret marrëdhëniet me OBSH-në
Lexo edhe :   Trump merr vendimin e madh, ndërpret marrëdhëniet me OBSH-në

Një polic robot, është vendosur në formë eksperiment në Zhengzhou të Kinës Qendrore. Thuhet se ai është në gjendje të monitorojë cilësinë e ajrit, dhe të lokalizojë zjarret e rëna aty pranë.

  1. Përdorimi i teknologjisë së njohjes së fytyrës, për të gjurmuar kalimtarët që shkelin rregullat e qarkullimit

Disa qytete kineze, kanë instaluar kamerat e njohjes së fytyrës nëpër rrugët e tyre. Ato skanojnë fytyrat e kalimtarëve në një bazë të dhënash të policisë qendrore. Fotot dhe emrat e kundravajtësve, shfaqen në një ekran të madh pranë rrugës. Më pas policia, i kontakton dhe u tërheq vërejtje, ose u vendos gjobë.

  1. Ndalimi i këmbësorëve në mënyrë rastësore, për të kontrolluar telefonat e tyre.

Policë të armatosur dhe të forcave paraushtarake në Xinjiang, një territor në Kinën Perëndimore i banuar nga minoriteti ujgur, i ndalojnë këmbësorët e rastit për t’u kontrolluar telefonat dhe laptopë e tyre për aplikacione të ndaluara, apo mesazhe që konsiderohen të rrezikshme për Partisë Komuniste të Kinës. Kjo metodë ka çuar tashmë në arrestimin dhe burgimin e shumë ujgurëve.

  1. Përgjimi i postimeve në mediat sociale, që mund të lidhen me familjen dhe vendndodhjen e përdoruesit

Një grua në Vuji, Kinën lindore, mori një telefonatë nga policia pasi djali i saj, Shon Zhang, ripostoi një postim kundër presidenti Xi Jinping, nga llogaria e tij në platformën kineze Weibo në mars. Policia i tha nënës së Zhang, se postimi nuk ishte i mirë, dhe kërkoi që ai të hiqej menjëherë.

  1. Ndërtimi i një softueri parashikues, që bazuar në të dhënat e mbledhura për njerëzit pa dijeninë e tyre, sinjalizon ata që mund të jenë problematike apo kërcënues për qeverinë

Programi grumbullon të dhëna nga kamerat CCTV, sistemet që përgjojnë rrjetet WiFi, dhe dekodojnë të dhënat që transmetohen nëpërmjet tyre. Sistemi qendror, i njohur edhe si “Platforma e Integruar e Operacioneve të Përbashkëta” (IJOP), i analizon më pas profilet e njerëzve, duke parashikuar nëse ata mund të dëmtojnë regjimin komunist kinez, dhe njofton autoritetet lokale për rebelët e mundshëm./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbledhje në mesnatë, qeveria Kurti shkarkon një bord

Qeveria në detyrë e Kosovës ka zhvilluar mbrëmjen e djeshme një mbledhje, ku ka miratuar vendimin për shkarkimin e bordit të drejtorëve të ndërmarrjes...

Horoskopi, 31 maj 2020

Dashi Nëse nuk ndiheni mirë emocionalisht rekomandohet të mos mbylleni në vetvete. Kërkoni mbështetje nga familja për ta kaluar këtë situatë sa më shpejt. Duhet...

Ekzekutohet një 53-vjeçar në Laç

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur së fundmi në Laç. Raportohet se është ekzekutuar me armë zjarri një 53-vjeçar. “Balkanweb” shkruan se në sheshin para një...

Kopshtet s’do hapen me 1 Qershor, Bashkia e Shkodrës tregon arsyen

Kopshtet dhe çerdhet në qytetin e Shkodrës nuk do të hapen në datën 1, por me 5 Qershor. Bashkia Shkodër njofton se ka zhvilluar procedurën...

Rudina Hajdari: Përse Basha do ta mbajë Ramën perandor

Pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore, deputetja Rudina Hajdari theksoi se as Partia Demokratike nuk e ka mbështetur idenë e...
WhatsApp KONTAKTO TT