E shtunë, 21 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Nga erdhi Covid-i? Sfidat e mëdha të hetimit të nisur nga OBSH-ja

Më të lexuarat

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

‘Janë fshehur gjysma e viktimave nga COVID-i’, paralajmërimi i Ramës për nesër

Kryeministri Rama ka reaguar sot në lidhje me akuzat e parashtruara një ditë më parë nga kryedemokrati Basha, se janë fshehur gjysma e viktimave...

7 vjet nga humbja e Sokol Olldashit, ja çfarë bën Astrit Patozi (VIDEO)

Ish-numri dy i Partisë Demokratike, tashmë kryetari i partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi, ka rikujtuar kolegun e mikun e tij të ndjerë Sokol Olldashi....

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka bërë me dije planin e saj për të hetuar origjinën e pandemisë së Covid-19. Investigimi do të nisë në Vuhan, qyteti kinez ku u identifikua për herë të parë koronavirusi i ri SARS-CoV-2, dhe do të zgjerohet në mbarë Kinën por edhe më tej.

Gjurmimi i rrugës së virusit, është i rëndësishëm për parandalimin e përhapjes së virusit në të ardhmen. Por shkencëtarët thonë se ekipi i OBSH-së po përballet me një detyrë të vështirë.

Shumica e studiuesve, mendojnë se virusi e ka origjinën nga lakuriqët e natës, por nuk dihet se si kaloi tek njerëzit. Koronavirusët e tjerë kanë kaluar nga një bartës i ndërmjetëm. Për shembull, virusi që shkaktoi një shpërthim epidemik të Sindromës së Rëndë Akute të Frymëmarrjes (SARS) në vitet 2002-2004, kaloi tek njerëzit ndoshta nga qentë rakun (Nyctereutes procyonoides).

“Të gjesh një kafshë me një infeksion SARS-CoV-2, është si të kërkosh gjilpërën në sasinë më të madhe të “kashtës” në botë.

Ata nuk mund të gjejnë kurrë një “lakuriq nate bartës” apo ndonjë kafshë tjetër, thotë Angela Rasmusen, virologe në Universitetin e Kolumbias në Nju Jork.

“Për hetuesit, do të jetë thelbësore të krijojnë një marrëdhënie bashkëpunimi me shkencëtarët dhe zyrtarët qeveritarë në Kinë”, shton ajo. Gjetja e origjinës së një virusi mund të zgjasë me vite, gjithnjë nëse kjo do të arrihet.

Ndërkohë, ky hetim ndodh në mesin e një situate shumë të ndjeshme politike midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara. Presidenti amerikan Donald Trump e ka quajtur Covid-in “një virus kinez”, teksa “qeveria kineze po përpiqet të bëjë gjithçka për të provuar të kundërtën, thotë Linfa Vang, virolog në Shkollën e Mjekësisë në Universitetin Kombëtar të Singaporit.

Loja e fajit politik, ka bërë të mos bëhen publike detajet thelbësore në lidhje me kërkimet që po ndodhin në Kinë, thotë Uang, që ishte pjesë e misionit të OBSH-së, që kërkoi origjinën e SARS-it në Kinë në vitin 2003.

Ai shpreson që situata me administratën e re në SHBA, të jetë më pak e paqëndrueshme. Presidenti i zgjedhur Xho Bajden, ka thënë ndër të tjera se do të anulojë vendimin e Trump për tërheqjen e SHBA nga OBSH. “Mbështetja nga Kina dhe SHBA, do të krijonte një mjedis shumë më pozitiv për të kryer kërkime në këtë fushë”, thotë Uang.

Një ekip ndërkombëtar epidemiologësh, virologësh dhe studiuesish me ekspertizë në shëndetin publik, shëndetin e kafshëve, dhe sigurinë e ushqimit do të drejtojë hetimin e OBSH-së mbi origjinën e vërtetë të Covid-19. Agjencia nuk ka bërë të ditur emrat e tyre.

Ekipi që mbajti takimin e tij të parë virtual, përfshirë një me studiuesit në Kinë më 30 tetor, po shqyrton provat paraprake dhe po zhvillon protokollet e studimit. Faza fillestare e hetimeve në Vuhan, do të kryhet ndoshta nga studiues që ndodhen tashmë në Kinë, dhe studiuesit ndërkombëtarë do të shkojnë aty pasi t’i rishikojnë ato rezultate, thotë agjencia.

Lexo edhe :   Shifra të larta në Kosovë: 855 raste të reja me Covid-19
Lexo edhe :   Java e 46-të, më e rënda për Shqipërinë/ Fillon rimbursimi i ilaçeve anti-Covid

Në Vuhan, studiuesit do t’i hedhin një sy nga afër tregut të mishit dhe kafshëve në Huanan, të cilin e kishin vizituar shumë nga njerëzit e parë që u diagnostikuan me COVID-19.

Se çfarë roli luajti tregu në përhapjen e virusit, kjo gjë mbetet një mister. Hetimet e hershme, morën mostrat nga kafshët e ngrira në treg, por askush nuk gjeti prova të SARS-CoV-2, sipas një raporti të 5 nëntorit, mbi termat e referencës të misionit OBSH. Por mostrat mjedisore, të marra kryesisht nga kullimet dhe ujërat e zeza, dolën pozitive me koronavirusin.

“Studimet paraprake nuk kanë sjellë të dhëna të besueshme, për të ngushtuar fushën e kërkimit”-thekson raporti. Misioni i OBSH-së, do të hetojë kafshët e egra dhe ato të fermave të shitura në treg, duke përfshirë dhelprat, rakunët (lotar Procyon) dhe drerin sika (Cervus nippon).

Ata gjithashtu do të hetojnë edhe në tregjet e tjera të Vuhanit, dhe do të gjurmojnë udhëtimet e kafshëve përmes Kinës dhe përtej kufijve. Hetuesit do t’i japin përparësi kafshëve që dihet se janë të ndjeshme ndaj virusit, të tilla si macet dhe minjtë.

Gjithashtu ekipi do të analizojë të dhënat e spitalit të Vuhan, për të zbuluar nëse virusi ishte përhapur para dhjetorit të vitit 2019. Studiuesit do të intervistojnë njerëzit e parë të identifikuar me Covid-19, për të zbuluar se ku mund të jenë ekspozuar ata, dhe do të testojnë mostrat e gjakut nga stafi mjekësor, teknikët e laboratorëve dhe punëtorët e fermave të mbledhura gjatë javëve dhe muajve para dhjetorit, duke kërkuar për antitrupa kundër SARS-CoV-2.

Planet për të hetuar përtej Kinës janë të rëndësishme, duke pasur parasysh se mbikëqyrja e gjerë e lakuriqëve të natës në Kinë, që nga shpërthimi epidemik i SARS-it në vitin 2002, ka identifikuar vetëm një të afërm të largët të SARS-CoV-2, thotë Uang.

Një numër në rritje ekspertësh, mendojnë se paraardhësit e afërt të SARS-CoV-2, kanë më shumë të ngjarë të ekzistojnë tek lakuriqët e natës jashtë Kinës, shton Uang. Ai thotë se ekipi i OBSH-së duhet të vëzhgojë lakuriqët e natës dhe kafshë të tjera të egra në të gjithë Azinë Juglindore për antitrupat SARS-CoV-2.

Hetimi duhet gjithashtu t’i japë përparësi gjitarëve mishngrënës që mbarështohen për leshin e tyre, siç janë rakunët, që luajtën një rol në epideminë e SARS-it, thotë Martin Bir, virolog në Institutin Federal të Kërkimit për Shëndetin e Kafshëve në Riems, Gjermani. “Është e habitshme që këto kafshë nuk përmenden në raport. Dhe ne nuk kemi asnjë informacion nga Kina nëse këto kafshë janë testuar apo jo”, shton ai.

Burimi i lajmit: https://www.nature.com/articles/d41586-020-03165-9

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mediat serbe: Më 26 dhe 27 nëntor, Kosovës mund t’i liberalizohen vizat

“Delegacionet teknike kosovaro-franceze më 26 dhe 27 nëntor për liberalizimin e vizave”, është shkrimi i sapo publikuar nga mediat serbe. Një takim virtual i delegacioneve...

Publikimi i fotove brenda morgut, IML: Inskenim dashakeqës i mediave

Instituti i Mjekësisë Ligjore, ka reaguar në lidhje me fotot e publikuara nga brenda Morgut të Tiranës. IML shprehet e indinjuar me atë që ajo...

Si funksionon Liga e Kombeve dhe lidhja që ka me Botërorin 2022

Liga e Kombeve është kompeticioni më i ri i UEFA-s, e themeluar në shtator të vitit 2018. Në përfundim të edicionit të parë, fituese...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

Shpërthen Erion Braçe: Lulzim Basha, një mutacion i së keqes Sali Berisha

Zv.kryeministri, Erion Braçe ka komentuar akuzat e kryedemokratit Lulzim Basha lidhur me fshehjen e numrit të viktimave nga Covid-19. Sipas Braçes, Basha problemin e ka...