E mërkurë, 27 Maj, 2020
20 C
Tirana

Nga e hëna ju duhet leje për të dalë në pazar, çfarë duhet të dini për të

Më të lexuarat

Budina paralajmëron surpriza për nesër: Dy dosje të reja në SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos pasditen e sotme në Kukës, ku po mbledh firmat për peticionin për rindërtimin e Teatrit. Ata kanë...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

“Do shihni një tjetër president”, Meta bën lëvizjen e radhës

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka kthyer në Kuvend ligjin për ‘Turizmin Detar’. Në arsyetimin e tij, Meta thotë se ligji ka fjalë dhe...

“Kemi frikë të dalim”, Berisha: Policia po fsheh ngjarjen në Bulqizë

Banorët në Bulqizë janë tmerruar mbrëmjen e djeshme nga breshëria e kallashnikovit. Denoncimin e bën një qytetar në adresë të ish-kryeministrit Sali Berisha. Sipas qytetarit...

Përfundon takimi Yuri Kim-Basha/ Ambasadorja u vendos ultimatum politikanëve shqiptarë

Sapo ka përfunduar takimi mes Ambasadores së SHBA në Tiranë Yuri Kim dhe Kryetarit të PD-së Lulzim Basha. Kim u ka vendosur ultimatum politikanëve shqiptarë...

Meta dekreton 3 ligje të qeverisë për mjedisin dhe pyjet

Presidenti Meta ka dekretuar ditën e sotme shpalljen e tre ligjeve. Bëhet fjalë për: Ligjin nr. 52/2020 “Për disa ndryshime në ligjin nr. 10 448,...

Mbyllet mbledhja për reformën zgjedhore, palët bien dakord për 3 pika

Përfaqësuesi i PS-së në tryezën e Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri deklaroi se është arritur dakordësia mes palëve politike për disa çështje të rëndësishme. Palët kanë...

“Humori juaj, jashtëqitje e një truri të lodhur”, plas sherri mes “Aventurierëve” dhe Agron Llakajt

Aktori i madh i humorit, Agron Llakaj, ka reaguar ashpër ndaj programit “Aventurierët”. Me një postim në Instagram, ai e cilëson një show të...

Rudina Hajdari tregon kushtin për t’u rikthyer në PD

Deputetja dhe anëtarja e Këshillit Politik të reformës, Rudina Hajdari, tha në emisionin 'HARD TALK' se nuk përbën asnjë surprizë nëse kthehet në PD....

25 raste të reja me COVID-19/ Silva Bino ka një thirrje për të rinjtë

Pak më herët, Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 25 raste të reja me COVID-19 në...

Duke filluar që nga dita e nesërme, hyn në fuqi “leja e daljes” e njoftuar nga kryeministri Rama pak ditë më parë.

Kjo leje është një nga masat e shumta kufizuese të marra nga qeveria, për të evituar daljen e njerëzve nga shtëpitë e tyre, për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi.

Përmes faqes e-Albania, vetëm një person i familjes do të mund të marrë leje për daljet nga shtëpia për Pazar.

“e-Albania” ka publikuar një listë me shpjegime mbi këtë proces:

 1. Çfarë lejesh janë këto?

Këto janë leje për këmbësoret, që duhet te dalin nga shtëpia për të blerë: ushqime, ilaçe apo për shërbesa të tjera.

 1. Si mund të aplikoj për këtë leje?

Aplikimi nëpërmjet internetit:
Klikoni www.e-albania.al ose nëpërmjet aplikacionit e-albania, të cilin mund ta shkarkoni në smartphone-n tuaj dhe të kërkoni shërbimin : “Leja për Dalje”.

Për të aplikuar për këtë shërbim ju duhet të jeni i identifikuar në portal. (Regjistrohu në portal nëpërmjet të dhënave të kartës suaj të identitetit nëse nuk jeni regjistruar më parë)

Aplikimi me anë të sms-së në telefon:

Ata qytetarë, që nuk kanë mundësi të aplikojnë në internet, mund të dërgojnë një mesazh të thjeshtë në numrin: 55155 me tekst: Numri i kartës së identitetit dhe orën e daljes
Psh: J12345678L 0930

 1. Kur e marr miratimin e lejes, kur aplikoj nga e-Albania?

Aplikimi nga aplikacioni e-Albania, miratohet automatikisht në moment dhe vjen në e-mail-n tuaj, dhe në numrin e telefonit nëse keni regjistruar numrin tuaj gjatë aplikimit.

 1. Kur e marr miratimin, kur aplikoj me sms në 55155?

Kur aplikohet me sms miratimi për lejen e kërkuar vjen 1 ditë më vonë, pra të nesërmen.
Psh: Nëse dërgon një mesazh ditën e hënë, miratimi me sms vjen ditën e martë, dhe qytetari mund të dalë ditën e mërkurë.

 1. Për sa kohë është kjo leja?

Leja është për një datë të caktuar, dhe zgjat vetëm 1 orë, brenda fashës orare: 05.00-13.00.

 1. A mund të lëviz me automjetin tim me këtë leje?
Lexo edhe :   Rritet numri i të prekurve me koronavirus, ja sa raste të reja u shënuan në 24 orët e fundit
Lexo edhe :   Boris Johnson tregon problemin shëndetësor që i shkaktoi koronavirusi

Jo, “Leja për dalje” është për këmbësorët.

 1. Sa herë që më duhet të dal, duhet të aplikoj?

Po, ju duhet të aplikoni sa herë që ju nevojitet të dilni për të bërë pazar, për të shkuar në farmaci apo shërbesë tjetër. Por, vetëm 1 orë brenda një dite.

 1. Shtetasit e huaj si mund të aplikojnë? / Hoë can foreign citizens apply for a pemission?

Shtetasit e huaj mund të aplikojnë një leje për dalje ditore, duke dërguat një sms në numrin 55155 me formatin “F ID number Time”

Foreign citizens may apply for a one time per day pemission by sending a text message at the number 55155 ëith the format “F IDnumber Time” (F stands for Foreigner)
Example: F J1234567G 0930

 1. Po, për të shkuar në punë duhet të aplikoj?

Jo, për të shkuar në punë si këmbësor nuk nevojitet aplikim për leje-dalje.

 1. Po, kur jemi në një certifikatë unë dhe prindërit e mi, por ata jetojnë në një qytet tjetër nga unë si mund të aplikojmë për të dalë të dyja palët?

Në rastet kur disa anëtarë të certifikatës suaj familjare jetojnë në një qytet tjetër, dhe ju punoni e jetoni në një qytet të tjetër, të dyja palët mund të aplikojnë për leje duke qenë se verifikohet vendndodhja e ndryshme e punës për anëtarë, që i përkasin të njëjtës certifikatë familjare.

 1. Po, për të shkuar në spital vlen kjo leje?

Në rast se ju do të shkoni në këmbë në spital, patjetër që vlen.

***Për çdo pyetje shtesë apo paqartësi mbi mënyrën e aplikimit në portalin e-Albania për shërbimin online “Leje për Dalje” apo për shërbime ë tjera në portal, Lutemi të na shkruani në adresën [email protected]

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vodhën 84 mijë euro duke klonuar karta bankare, bien në pranga 3 durrsakët

Policia në Durrës ka arrestuar tre persona të cilët akuzohen se klononin karta bankare duke përfituar mijëra euro. Pas një hetimi disa mujor, policia urdhëroi...

Nxori lëpirëse në Kuvend, përjashtohet me 10 ditë deputeti i opozitës së re

Byroja e Kuvendit ka përjashtuar me 10 ditë deputetin e opozitës së re, Ralf Gjoni. Sipas Byrosë, deputeti ka shkelur rregulloren në sjellje, pasi...

“Kemi rilindur bujqësinë”/ Rama dhe Soreca takim me fermerët në Lushnjë

Kryeministri Edi Rama dhe ambasadori i BE-së, Luigi Soreca ishin sot të pranishëm në Lushnjë, ku inspektuan një pikë grumbullimi. Kreu i qeverisë u shpreh...

Mali i Zi hap kufirin me Shqipërinë, Ministria e Jashtme sqaron procedurat

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se që nga data 1 qershor, Mali i Zi do të hapë kufijtë me Shqipërinë. Përmes një...

Ndërron jetë “Mbreti i Kumarit”, kishte një pasuri prej 6 miliardë dollarësh

Biznesmeni i njohur, Stanley Ho i cili njihet për kthimin e Macaut në kryeqytet të kumarit në botë, ka ndërruar jetë në moshën 98-vjeçare. Lajmin...
WhatsApp KONTAKTO TT