E premte, 7 Gusht, 2020
19 C
Tirana

Në shtëpinë e Kujtim Zmajlit, korrierit të drogës që u rekrutua nga trafikantët

Më të lexuarat

Bejruti u godit nga një raketë? Videoja që nxjerr fakte tronditëse

Autoritetet në Bejrut ende nuk e kanë të qartë plotësisht se çfarë e shkaktoi tragjedinë. Bëhet fjalë për më tepër se 130 të vdekur,...

“E bëmë për nderin e familjes, vinte tek e afërmja jonë”, vëllezërit zbardhin konfliktin me taksistin 71-vjeçar

Vëllezërit Shera kanë pranuar vrasjen e taksistit 71-vjeçar, ndërsa kanë thënë se ishin përpjekur që të zgjidhnin një konflikt. Dy vëllezërit Arsil dhe Sajmir Shera...

Këta janë dy vëllezërit që vranë taksistin 71-vjeçar, ja çfarë iu gjeti policia gjatë kontrollit të befasishëm 

Arsil dhe Saimir Shera janë të dyshuarit kryesor për vrasjen e taksistit 71-vjeçar, Abdulla Budlla. Policia thotë se arrestuan 32-vjeçarin Sajmir Shera, i dënuar...

Meta dekreton me shpallje 4 ligje të qeverisë

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar sot me shpallje 4 ligje të miratuara nga Kuvendi i Shqipërisë. Me anë të një njoftimi, Presidenca bën me dije...

Imazhet satelitore tregojnë katastrofën e vërtetë të shpërthimit në Bejrut

Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të...

“Nuk e ka zakon malësori të tallet me vdekjen e dikujt”, qytetari bën ‘për një lek’ Berishën

Kreu i qeverisë Edi Rama, postoi disa vargje në rrjetet sociale, për të nderuar nënën e tij. Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon Ramën, që nuk...

“The Simpson” kanë parashikuar shpërthimin në Bejrut? Pamjet po trondisin botën (VIDEO)

Duket e frikshme por seriali "The Simpsons" ka parashikuar shpërthimin në Bejrut. Seriali mjaft i njohur amerikan “The Simpson” që tregon jetën e një...

Paralajmërimi i Bill Gates: Koronavirusi asgjë para krizës së re që po na afrohet

Filantropi i njohur, Bill Gates, ka paralajmëruar se kriza e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, nuk është asgjë përpara asaj që po afron. Në një...

“Portokalli”-a nuk do të jetë në Top Channel? Florjan Binaj zbulon ku do ta shohim sezonin e ri

U bë një kohë e gjatë që në mediat rozë përflitet se spektakli “Portokalli”, që mban logon e Top Channel që prej krijimit, do...

Emrat/ OFL u dërgon kërkesë për deklarim pasurie 3 të “fortëve”

OFL u ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë shtetasve Petrit Merja, Kreshnik Spahiu, Aleks Dani. Këta individë, si subjekt i...

Kujtim Zmajli, i arrestuar pak muaj më parë si një nga korrierët që është rekrutuar nga trafikantët e drogës për të transportuar kanabis me çanta në krah nga Shqipëria në Greqi.

Familja e tij jeton në kushte të mjerueshme, e ëma ka probleme shëndetësore ndërsa nuk kanë përkrahje sociale nga shteti.

Në këto kushte për trafikantët dhe njerëzit e botës së krimit ka qenë mjaft e lehtë për ta rekrutuar Kujtimin, i cili tashmë nuk ka as avokat, pasi familja nuk ka mundësi ekonomike për ta mbështetur e për ta mbrojtur atë në Gjykatë.

Kujtimi që po hetohet nga Krimet e Rënda pas operacionit ndërkombëtar të së martës, është një ndër ata dhjetëra fatkeq që udhëtojnë mes maleve në këmbë dhjetëra kilometra të ngarkuar me drogë në krah.

Dyshohet se ai është përdorur nga trafikantët në së paku 3 episode, ndërsa gjendet i arrestuar në burg pas tentativës për misionin e radhës .

Hetimet tregojnë, se si ai, nga i njëjti grup kriminal janë përdorur edhe te rinj të tjerë, që kanë udhëtuar të ngarkuar me drogë, siç janë: Trimosh Leskaj, Emilian Lamkollari dhe Elton Lanaj.

Kujtimi është djali i madh i familjes Zmaili që jeton në Çekrezë. Familja nuk e di ku e ka edhe djalin tjetër, ndërsa më i vogli është invalid sëbashku me të ëmën.

“Kemi kërkuar të gjejmë punë, por s’kemi gjetur. Nuk ka punë. Me atë gjysmë pensioni që ka burri po vijmë vërdall”, thotë Prenda Zmailaj, mamaja e Kujtimit.

Ajo tregon se dikush e ka shfrytëzuar mjerimin e tyre.

“E ka parë edhe ai që nuk ka zgjidhje tjetër. Djali kërkonte punë, por nuk gjente”, thotë Prenda.

Pak ditë më parë Top Channel raportoi se përveç mënyrave të sofistikuara të trafikut te drogës , apo përdorimit te mushkave, tashme trafikantet po shfrytëzojnë edhe varfërinë. Siç rezulton një i rekrutuar si transportues paguhet nga 100 mijë leke deri në 200 mijë lekë.

Vetëm nga operacioni i fundit në të cilin u goditen 2 grupe kriminale, mendohet se në këtë mënyrë është transportuar në krahë, 1 ton kanabis sativa. /Top Channel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Roma kalon në duart e miliarderit Dan Friedkin

Pas shumë muajsh në negociata tashmë është zyrtare! Klubi italian i Romës ka ndërruar pronësi duke kaluar nga James Pallota në duart e miliarderit amerikan...

BE-ja siguron 33 milionë euro ndihmë emergjente për Libanin

Bashkimi Evropian njoftoi të enjten se ka ndarë 33 milionë euro për të financuar ndihmën emergjente fillestare për Libanin. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von...

Trump, urdhër ekzekutiv për blerjen e ilaçeve nga firmat amerikane

Presidenti amerikan Donald Trump pritet të nënshkruajë një urdhër ekzekutiv të enjten që kërkon nga qeveria që ajo të blejë ilaçe "thelbësore" nga firmat...

Të shtëna në Sarandë

Së fundmi disa të shtëna me armë zjarri janë regjistruar në Sarandë. Policia ndodhet në vendngjarje, ndërsa nuk dihen ende rrethanat. Detaje të tjera pritet që...

Sevilla shumë e fortë për Romën

Roma është mundur me rezultatin 2-0 në ndeshjen e 1/8 të Europa League përballë Sevilla, në një takim që foli totalisht për spanjollët. Klubi nga...