E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Në komunat shqiptare: VV 30%, LDK 27%, PDK 25%

Nga: Eduard Zaloshnja

Nga 38 komuna që ka gjithsej Kosova, 10 janë me shumicë serbe dhe 1 me shumicë turke. Kuptohet që në këto të fundit, kandidatët jo-shqiptarë kanë dominuar në mënyrë dërrmuese.

Në 27 komunat me shumicë shqiptare, ka patur një garë të fortë treshe mes kandidatëve për kryekomunarë të Vetëvendosjes (VV), Lidhjes Demokratike te Kosovës (LDK) dhe Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), të cilët morën përkatësisht 30%, 27% dhe 25% të votave në komunat shqiptare.

Në një kuotë më të ulët ishin kandidatët për kryekomunarë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), që morën 12% të votave në komunat shqiptare (6% u morën nga kandidatë të tjerë).

Votatat e kandidatëve për kryekomunarë në 27 komunat shqiptare:

VV 30%
LDK 27%
PDK 25%
AAK 12%
Te tjera 6%

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...