E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Zbulohet akrepi i lashtë i madhësisë së qenit

Një akrep deti me gjatësi 1 metër dhe me përmasa të një qeni është zbuluar nga arkeologët. Ai mendohet se ka jetuar 435 milionë vite më parë, në një territor që i përket Kinës së sotme.

Arkeologët kohët e fundit zbuluan eshtrat e këtij akrepi (Terropterus xiushanensis), i cili ishte një eurypterid – një artropod i lashtë i lidhur ngushtë me merimangat moderne dhe gaforret, shkruajtën studiuesit në numrin e 30 nëntorit të revistës ‘Science Bulletin’.

Gjymtyrët e tij me gjemba “me sa duket u përdorën për kapjen e presë”.

Burimi i lajmit: livescience. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Si jemi gjallë pas xhirimeve në ato kushte”, Reshat Arbana nxjerr të pathënat

Reshat Arbana është pa dyshim një nga aktorët më të mëdhenj shqiptarë. Ka realizuar rreth 40 role, shumë syresh të paharrueshëm. Kur ishte fëmijë,...

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë, është një hap më afër. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka rënë dakord të fillojë...

Irlanda raporton rastin e parë të Omicron

Irlanda ka raportuar rastin e saj të parë të variantit të koronavirusit Omicron, thuhej në një deklaratë nga Ekipi Kombëtar i Emergjencave të Shëndetit...