E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Në gusht mbush 125-vjeç, njihuni me mjeshtrin indian të jogës (VIDEO)

Ai tronditi pak kohë më parë stafin e aeroportit në Abu Dabi, pasi pasaporta e tij tregonte se kishte lindur më 8 gusht 1896, gjë që e bënte njeriun më të moshuar që ka jetuar ndonjëherë. Në fakt indiani Swami Sivananda është i moshuar, por në pamje ngjan më i ri.

Ai e shpjegon këtë me Jogën, aktivitetin e përditshëm fizik, dhe dietën e thjeshtë ushqimore. Ai thotë se ndikim ka edhe fakti që nuk është martuar asnjëherë. “Unë ha shumë thjesht, vetëm ushqime të ziera, pa vaj apo erëza. Kur isha fëmijë, flija shpesh me barkun bosh”, thotë ai.

Swami është përpjekur ta përfshijë emrin e tij në Librin e Rekordeve Gines. Por e ka pasur problem të provojë moshën e tij. Autoritetet indiane e verifikuan moshën e tij nga regjistri i një tempulli budist.

Edhe sot shumica e indianëve, janë të regjistruar vetëm aty. Por kjo nuk është e besueshme për regjistruesit e rekordeve botërore. Deri më sot, njeriu më i moshuar i njohur ndërkombëtarisht është japonezja Kane Tanaka, 118-vjeçe.

                                              TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...