E mërkurë, 15 Korrik, 2020
26 C
Tirana

Në Greqi humbën jetën tre persona/ Sa e rrezikuar është Shqipëria nga Ethet e Nilit?

Më të lexuarat

“Mund të kemi 600 raste në ditë”, Brataj i përgjigjet Dashos

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, i ka kthyer përgjigje ekspertit të Shëndetit Publik, Erion Dasho, pas deklaratës së bërë nga ky i fundit...

I riu rrezikon burgun për një bombol, prokurori ‘kyç’ gojën (VIDEO)

Emisioni “Stop” ka trajtuar këtë të martë një histori të çuditshme nga Korça. Kostandin Beqirllari ka një biznes familjar që ka të bëjë me...

VIDEO/ Shkupi “pushtohet” nga flamujt shqiptarë një ditë para nisjes së votimeve

Maqedonia e Veriut po mban sot fazën e dytë të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Ditën e sotme do të lejohen të votojnë vetëm të...

Shpërthim jashtë banesës së 22-vjeçarit në Fushë Krujë

Një shpërthim tritoli është regjistruar jashtë një banese në zonën e Fushë Krujës, në orët e para pas mesnate. Sipas policisë, lënda plasëse ka shpërthyer...

Qeveria ka gati skenarin e dytë/Manastirliu: Pritet rritje e të infektuarve

Qeveria po bëhet gati për skenarin e dytë të COVID-19. Këtë e bëri me dije Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu në “Real Story”. Ajo...

Thellohet bilanci/ Shënohen katër viktima gjatë 24 orëve të fundit

Katër persona kanë humbur jetën nga koronavirusi ditën e sotme në Shqipëri. Mes tyre është shënuar edhe viktima më e re në moshë, vetëm...

Ndyshimet kushtetuese/ Rama mesazh të fortë Metës dhe Bashës

Kreu i qeverisë, Edi Rama, ka komentuar me anë të disa postimeve në Twitter, ndryshimet e miratuara sot në Komisionin e Ligjeve. Po kështu...

Zbulohet çfarë pritet të ndodhë nesër me Hashim Thaçin

Siç duket, Zyrës së Prokurorit të Specializuar në Hagë nuk i kanë mjaftuar dy ditë për të përfunduar intervistën me Presidentin e Kosovës, Hashim...

“Nuk ka qenë e thjeshtë ta bindja”, Pëllumb Pipero zbulon si është njohur me bashkëshorten

Ndryshe nga sa e kemi parë këto muaj, në krye të detyrës për të qënë pranë qytetarëve të infektuar me COVID-19, mjeku Pëllumb Pipero...

“Do paguajmë të gjithë banorët”/ Rama: Nis dhënia e granteve në Tiranë

Kryeministri Edi Rama njoftoi sot se ka nisur shpërndarja e granteve për banesat e dëmtuara në Tiranë, nga tërmeti i 26 nëntorit. Ai theksoi se...

Tre qytetarë kanë humbur jetën në Greqi pasi janë prekur nga Ethet e Nilit Perëndimor. Edhe pse vendi fqinj është prekur nga ky lloj virusi, ekspertë të Institutit të Shëndetit Publik deklarojnë se në Shqipëri, pavarësisht se janë kryer testime të rasteve të dyshuara, asnjë prej tyre nuk ka rezultuar i prekur.

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive, Silva Bino theksoi se nuk ka vend për alarm dhe panik.

“Ne kemi kryer testime dhe nuk ka rezultuar asnjë rast. Një vit më parë kemi patur vetëm një rast. Kjo sëmundje përhapet nga mushkonja dhe ne jemi në monitorim të vazhdueshëm”, u shpreh Bino.

Lexo edhe :   Pandemia/ Greqia bën lëvizjen e papritur në kufirin me Shqipërinë

Ndër të tjera, ajo tha se Ethet e Nilit janë vdekjeprurëse kur pacienti preket nga forma e rëndë e saj, e cila shkakton infeksion të trurit meningit apo encefalit, teksa shtoi se pacienti mund të kalojë edhe një formë të lehtë.

“Forma e lehtë ka temperaturë, dhimbje muskulare dhe disa puçrra të kuqe. Ndërsa forma e rëndë prek sistemin qëndror nervor,” deklaroi Bino.

Nga Ethet e Nilit janë prekur përveç Greqisë edhe vende si Italia, Rumania dhe Serbia.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Miratuam draftin e 5 qershorit pa konsensus

Kryeministri Edi Rama bën me dije se shumica parlamentare sapo ka votuar në Komisionin e Ligjeve, draftin e dakordësuar me opozitën jashtëparlamentare më 5...

Një 16-vjeçare shqiptare gjendet e pajetë në oborrin e kishës greke

Një 16-vjeçare shqiptare është gjetur e pajetë në oborrin e kishës Profiti Ilia, në Greqi. Sipas mediave greke, bëhet fjalë për shtetasen Maria Hyseni, e...

Makina përplas fëmijën 6-vjeçar, dërgohet me urgjencë në spital

Një aksident i rëndë është regjistruar ditën e sotme në Tiranë, teksa një fëmijë 6-vjeçar është përplasur nga një motor. Ngjarja u regjistrua paraditen e...

EMRAT/ OFL “zbret” në Korçë e Kavajë: Deklaroni pasurinë

Operacioni Forca e Ligjit (OFL) iu ka dërguar formularët për deklarimin e burimeve të pasurisë katër të dënuarve në Korçë e Kavajë. Shtetasit Jorgo Zguri,...

Thellohet bilanci/ Shënohen katër viktima gjatë 24 orëve të fundit

Katër persona kanë humbur jetën nga koronavirusi ditën e sotme në Shqipëri. Mes tyre është shënuar edhe viktima më e re në moshë, vetëm...