E diel, 27 Shtator, 2020
13 C
Tirana

Në fillim u zgjodh përkohësisht, si u bë Tirana kryeqyteti i Shqipërisë

Më të lexuarat

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Iku nga Durrësi se mori vesh se do shkonte Basha”, Rama i përgjigjet Berishës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së Sali Berishës, se kreu i qeverisë hoqi dorë nga kandidimi në Durrës pasi mori vesh se...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

Vajza e Sabianit pozon topless, e fotografon i ati

Vajza e këngëtarit të njohur Sabiani, Keisi Medini, ka publikuar së fundmi disa foto e shtrirë në krevat dhe duke pozuar topless. E menjëherë pas...

VIDEO/ Përmbytje me verë të kuqe, momenti kur shpërthen depozita prej 50.000 litrash

Një depozitë prej 50 mijë litrash me verë të kuqe ka shpërthyer sot në një karantinë në Spanjë, duke e kthyer vendin përreth në...

E bujshme, zbulohet lidhja e Fjolla Morinës me biznesmenin që e shoqëronte

Këngëtarja Fjolla Morina u arrestua pak ditë më parë në Morinë bashkë me dy personat që e shoqëronin, biznesmeni Fisnik Syla dhe shoferi Fitim...

U gjet pranë nënës së vdekur, ja si është gjendja e 10-vjeçares në Pogradec

Detaje të reja janë zbardhur nga ngjarja e rëndë në Pogradec. Fëmija i gjetur pranë nënës është vajzë rreth 10 vjeç. Ajo ndodhet në gjendje...

Tirana kremton sot 100-vjetorin e të qënit kryeqyteti i Shqipërisë. Sot ajo është qendra më e madhe urbane dhe ekonomike e vendit. Por 1 shekull më parë, u caktua kryeqytet falë rrethanave të kohës.

Durrësi dhe Vlora, ishin emrat kryesorë që u përmendën në Kongresin e Lushnjës në janarin e 1920-ës. Aty kishin patur selinë qeveritë e 8 viteve të para të shtetit të pavarur shqiptar.

Ndërkohë kandidate favorite ishin edhe Shkodra, por sidomos Elbasani për shkak se ndodhej në qendër të Shqipërisë. Edhe pse atë kohë kishte 12 mijë banorë, Tirana ishte nënprefekturë, dhe varej nga prefektura e Durrësit, qytet që kishte vetëm 3 mijë banorë.

Madje referuar arkivave, qyteza e Shijakut u caktua nga Kongresi i Lushnjës si kryeqytet i përkohshëm i vendit, derisa qeveria të stacionohej në Durrës. Por Ministri i Brendshëm i kohës, Ahmet Zogu, nuk ia doli të hyjë në qytet, pasi ushtria italiane refuzoi të largohej prej andej.

Në këto kushte, u vendos që qeveria të zhvendosej përkohësisht në Tiranë. Ajo u shpall kryeqytet i përhershëm i vendit, vetëm më 31 janar 1925.

Nga ai moment, qyteti nisi të zhvillohej me shpejtësi. Në vitin 1926 u miratua plani i parë rregullues, ndërsa formën më të plotë e mori gjatë viteve 1930 me planet rregulluese të arkitektëve italianë.

Në vitet 1928-1929, u zgjerua dhe u sistemua Bulevardi “Mussolini”, sot “Rruga e Kavajës”. Në fillim të tij u ndërtua Banka Kombëtare e Shqipërisë, me një sipërfaqe 1500 m2, dhe një kosto 600.000 franga ari. Komunistët ruajtën godinat e stilit italian, ndërsa shtuan ato të stilit sovjetik.

Pas vitit 1991, Tirana përjetoi zgjerimin më të madh të historisë së saj, dhe pas 3 dekadash popullsia thuajse është 4-fishuar. Por zhvillimi i vrullshëm urban, është shoqëruar me shumë sfida, ku më kryesore është mungesa e hapësirave të gjelbra dhe ndotja e madhe e ajrit.

TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Në rrezik nga pandemia”/ Ministri spanjoll paralajmëron masa më të ashpra

Qeveria spanjolle ka paralajmëruar shtim masash në Madrid, duke e cilësuar si tepër të rrezikshme situatën nga pandemia. Të premten, autoritetet në Madrid vendosën të...

Aksident në Berat/ Mjeti me të cilin udhëtonin dy vajza i pret rrugën Volkwagen-it

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në dalje të qytetit të Beratit, teksa një automjet tip Benz është përplasur me një makinë tip...

Kryeministri i emëruar i Libanit largohet nga posti

Moustapha Adib nuk ishte në gjendje të formojë një qeveri të re për të zëvendësuar qeverinë që dha dorëheqjen pas shpërthimit vdekjeprurës masiv në...

Ajo që ndjen dhe ajo që ëndërron Berisha

Nga Mero Baze Sali Berisha ka një ndjenjë dhe një ëndërr për këto zgjedhje. Ndjenja është se Edi Rama do t’i vjedhë zgjedhjet, kurse ëndrra...

Biznesi me shëndetin: Ja sa fitojnë kompanitë e prodhimit të ilaçeve

Të gjithë mezi po presin daljen e vaksinës së duhur kundër Covid-19. Por pandemia ka nxitur edhe akuza ndaj industrisë farmaceutike, se ajo është...