E diel, 20 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Eksperti jep paralajmërimin e fortë: Coronavirusi mund të prekë 60% të botës

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Coronavirusi ka marrë në mënyrë masive jetë njerëzish, e për fat të keq ende nuk është gjetur vaksina kundër këtij virusi vdekjeprurës. Një ekip me shkencëtarë britanikë, kanë deklaruar se janë të parët që kanë nisur testimin e kafshëve me një vaksinë për coronavirusin e ri.

Sipas mediave të huaja, studiuesit në “Imperial College London” kanë deklaruar se qëllimi i tyre ishte të gjenin ilaçin kundër virusit në Kinë, deri në fund të 2020. Një ekspert nga Hong Kong-u ka paralajmëruar se coronavirusi mund të prekë 60% të botës.

Sipas epidemiologut më të mirë të shëndetit publik në Hong Kong, Gabriel Leung, epidemia e coronavirusit mund të prekë dy të tretat e popullsisë së botës, nëse nuk mbahet nën kontroll. Leung është një nga ekspertët më të njohur në botë për sa i përket epidemive të coronaviruseve, dhe ka luajtur një rol tejet të rëndësishëm gjatë shpërthimit të SARS në vitet 2002-2003.

Kreu i Mjekësisë së Shëndetit Publik në Hong Kong University, Profesor Gabriel Leung, është shprehur se është me rëndësi zbulimi i madhësisë dhe formës së këtij ajsbergu.

Shumica e ekspertëve thonë se çdo person i infektuar ua transmeton virusin 2.5 njerëzve të tjerë. Kjo përkthehet në infektim të 60-80% të popullsisë. “60% e popullsisë së botës është një numër jashtëzakonisht i madh”, tha Leung për “The Guardian”, rrugës për një takim në zyrat e OBSH në Gjenevë.

Lexo edhe :   Ia kishin rrëmbyer të birin para 38 viteve, të moshuarit shpërthejnë në lot në momentin e ribashkimit

Edhe nëse norma e vdekshmërisë është vetëm 1%, që Leung mendon se është e mundur, numri i të vdekurve do të kapte vlera të frikshme.

Kina ka shpikur një aplikacion që lejon njerëzit të kontrollojnë nëse janë të rrezikuar nga virusi.

Lexo edhe :   Ia kishin rrëmbyer të birin para 38 viteve, të moshuarit shpërthejnë në lot në momentin e ribashkimit

‘Aplikacioni zbulues’ u tregon  përdoruesve nëse ata kanë qenë pranë një personi që është konfirmuar, ose dyshohet se ka virus. Personat e identifikuar në rrezik këshillohen të qëndrojnë në shtëpi, dhe të informojnë autoritetet lokale shëndetësore.

Pasi aplikacioni regjistrohet me një numër telefoni, përdoruesve u kërkohet të shkruajnë emrin dhe numrin e tyre të identitetit. Çdo numër i regjistruar i telefonit mund të përdoret më pas për të kontrolluar gjendjen.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

PD: Mësuesit po shfrytëzohen si skllevër, qeveria të marrë masa

Eksperti i Arsimit në PD Ndriçim Mehmeti, deklaroi se mësuesit po shfrytëzohen si skllevër dhe se detyrohen të punojnë me 2, 3 dhe 4...

Balla nga asambleja e PS në Belsh: Hapja e listave tashmë është fakt, humbësit të heqin dorë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla ka marrë pjesë në mbledhjen e Asamblesë Socialiste të Belshit, në kuadër të takimeve organizative dhe...

“E akuzonte se ka 3-4 dashnore”, flet babai i të riut që tentoi vetëvrasjen në Fier

Lidhur me ngjarjen e djeshme ku Elton Meta ka kanosur me armë familjen e bashkëshortes së tij e më pas ka tentuar të vetëvritet...

Alarmante/ Rriten frikshëm shifrat e infektimeve në Francë

Shifrat në Francë vazhdojnë rritjen alarmante për shkak të koronavirusit. Vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar 13.498 raste të reja me Covid-19,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...