E premte, 26 Shkurt, 2021
19 C
Tirana

Ndryshimet kushtetuese, PPE: Rama të presë opinionin e Komisionit të Venecias

Reporteri për Shqipërinë në grupin e Partive Popullore Europiane në Parlamentin Europian, David Lega ndan të njëjtin mendim me Komisioniein për Zgjerim, Oliver Varhelyi lidhur me ndryshimet kushtetuese të 30 korrikut.

Sipas tij, parlamenti dhe kryeministri Rama duhet të presin për opinionin e Komisionit të Venecias.

Ky reagim vjen pas deklaratës së presidentit Ilir Meta, i cili në lidhje me ndryshimet në Kodin Zgjedhor, i është drejtuar këtij Komisioni.

”Pajtohem me Komisionerin Oliver Varhelyi. Parlamenti dhe Kryeministri Rama duhet të presin për opinionin e Venecias. Mendoj se kjo do të ishte qasja demokratike. Zgjedhje të lira dhe të ndershme në 21 prill në Shqipëri.’’ Shkruan Lega në Twitter.

Më herët, Komisioneri për Zgjerimin e Bashkimit Europian, Oliver Varhelyi, i bëri thirrje parlamentit të mos ndërmarrë asnjë veprim për Kodin e ri Zgjedhor përpara se të japë një përgjigje Komisioni i Venecias.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazment Bardhi, ka kallëzuar penalisht në SPAK rivalin e tij në këtë qark, Taulant Ballën. Gjatë intervistës në emisionin...

UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër Covid-19

Shefi i zyrës së UNICEF-it (Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë) në Kosovë, Murat Sahin përmes një postimi në llogarinë e tij në...

Kush do i fitojë zgjedhjet e 25 prillit? Del sondazhi i IPSOS

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”...

Studimi i ri: Ja çfarë ndikimi ka mbajtja e maskës në rrahjet e zemrës

Studiuesit në Spitalet Universitare Rainboë Babies & Children (UH Rainbow), botuan të mërkurën të dhënat e një studimit të ri, që tregon se mbajtja...

Çfarë fshihet pas dorëheqjes së Bamir Topit nga FRD? Bardhi zbardh detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, njëherazi drejtues politik në Qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi, komentoi mbrëmjen e sotme largimin e Bamir Topit nga...