E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Ndërron jetë në moshën 98-vjeçare spiuni sovjetik i Luftës së Ftohtë

Ish-spiuni dhe agjenti i dyfishtë i epokës së Luftës së Ftohtë, George Blake, ndërruar jetë në Moskë në moshën 98-vjeçare.

Gjatë shërbimit të tij si agjent i MI6 ai ka punuar edhe si spiun për Bashkimin Sovjetik ku ka zbuluar mbi identitetet e qindra agjentëve të MI6 në pjesën lindore të Evropës si dhe duke turpëruar institucionin inteligjencës britanike.

Në momentin që ai u zbulua në vitin 1960, ai u burgos me 42 vite burg në Londër, por në 1996 u arratis për në Rusi.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, shprehu “ngushëllimet e tij të përzemërta”, duke thënë se Blake ka qenë “një profesionist i shkëlqyeshëm me një vitalitet dhe guxim të veçantë”.

“Në vitet e shërbimit të tij të vështirë dhe intensiv, ai ka dhënë një kontribut me të vërtetë të paçmuar në sigurimin e barazisë strategjike dhe ruajtjen e paqes në planet”, tha Putin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...

Rama do fërkojë duart, për sa kohë që opozitarët mbeten pragmatistë

Nga: Ben Andoni Do kishin një zë shumë më të besueshëm për publikun shqiptar nëse do të tregonin se konform programit dhe fizionomive, partitë e...