Kosova

“Ndaleni këtë çmenduri”/ Haradinaj: Armatosja e Serbisë kërcënim për Kosovën


               Publikuar në : 10:27 - 04/11/19 B H

Kryeministri ende në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, i bën thirrje Serbisë të ndalë armatosjen me pajisje ushtarake nga Rusia dhe Kina.

Përmes një postimi në Facebook, Haradinaj deklaron se kjo armatosje është një kërcënim i drejtpërdrejtë për Kosovën dhe jo vetëm. Sipas tij, kjo çmenduri duhet të ndalojë para se të jetë shumë vonë.

Postimi plotë:

Armatosja e vazhdueshme e Serbisë me pajisje ushtarake nga Rusia dhe Kina (Pancirë, Sisteme të Mbrojtjes Ajrore, Dronë etj) është kërcënim i drejtpërdrejtë për Kosovën, paqen e brishtë në rajon, si dhe perspektivën Euro-Atlantike. Serbia duhet ta ndalë këtë çmenduri para se të bëhet vonë!

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT