E hënë, 18 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Ndahet nga jeta ish-ministri dhe ish-deputeti i Shkodrës

Ndërron jetë në moshën 80-vjeçare ish-ministri dhe ish-deputeti në Shkodër, Ahmet Osja.

Osja ka qenë deputet në Kuvend dhe ka shërbyer edhe si ministër i Bujqësisë për një periudhë të shkurtër në vitin 1991. Ai njihet gjithashtu edhe si profesor i shkencave bujqësore.

Ai lindi në Shkodër në vitin 1939. Profesori mban Urdhrin “Mjeshtër i Madh”, që iu dha në vitin 2009 nga Presidenti i Shqipërisë. Për afro 9 vite (1982-1991) përfaqësoi rajonin e Shkodrës si deputet në Kuvendin e Shqipërisë.

Ahmet Osja është diplomuar në Institutin e Lartë Bujqësor sot Universiteti Bujqësor i Tiranës dhe punoi fillimisht si Agronom në zonën e Dukagjinit, në Stacionin e Zooteknisë në Shkodër. Për afro 30 vjet punoi si ekspert dhe pastaj si drejtues në Institutin e Misrit dhe Orizit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si u përgjysmuan në tetë vjet humbjet në sistemin energjitik shqiptar

Nga: Ilir Beqaj Prodhimi i energjisë elektrike në vite Vihet re që nga viti në vit ka luhatje të ndjeshme të energjisë elektrike të prodhuar në...

“U lodha, nuk dua të më shohë mami”, Semi shpërthen në lot para Donaldit

Semi ka patur një moment të tensionuar, pas izolimit brenda një shtëpie të monitoruar me kamera 24 orë. Shkëputja nga jeta e përditshme, duket...

Aksident i pesëfishtë në Durrës

Një aksident i pesëfishtë, fatmirësisht pa të lënduar ka ndodhur mëngjesin e sotëm në zonën e Currilave në Durrës. Një mjet me targa italiane, ka...

Bora Zemani shuan heshtjen për raportin mes Semit dhe Donaldit

Prej startimit të "Big Brother VIP", shumë është aluduar për një pëlqim të mundshëm ndërmjet Donald Veshajt dhe Semi Jaupajt. Mediat rozë kthyen në...

“S’ka vend për panik”, përfaqësuesja e IGJEUM flet pas tërmetit në Lezhë

Mbrëmjen e djeshme, vendi ynë u trondit nga një tërmet 4.5 Rihter me epiqendër në Lezhë. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, tërmeti ishte me magnitudë...