E mërkurë, 28 Korrik, 2021
27.5 C
Tirana

Koronavirusi/ Rumania: Në karantinë kushdo që vjen nga Veneto dhe Lombardia

Rumania ka vendosur që çdo qytetar që vjen nga Veneto dhe Lombardia të izolohen në karantina për 14 ditë.

Ministria e Shëndetësisë në Rumani, bën me dije se ky akt do ndërmerret në kuadër të masave parandaluese për përhapjen e koronavirusit në vend. Përmes një postimi në Facebook, Ministria shkruan se Rumania mund të jetë më e ekspozuar ndaj këtij infeksioni, për shkak të dinamikës së udhëtimeve mes 2 vendeve.

Kujtojmë se në Veneto dhe Lombardi të Italisë janë konfirmuar më shumë se 130 raste me koronavirus.

“Deri më tani, autoritetet italiane nuk kanë raportuar asnjë rast të qytetarëve rumun të prekur nga koronavirusi . Rumania mund të jetë më e ekspozuar ndaj shfaqjes së rasteve të infeksionit me koronavirusin e ri në territorin kombëtar, për shkak të dinamikës së udhëtimit të qytetarëve rumunë në tokat dhe rrugët ajrore midis dy vendeve. Autoritetet e shëndetit publik do të përfshijnë personat që vijnë në Rumani nga lokalitetet e prekura në rajonin e Veneto dhe në provincën e Lodi Lombardia ose që kanë udhëtuar në këto lokalitete në 14 ditët e fundit, në kategorinë e atyre që duhet të qëndrojnë pasi të hyjnë në vend në kushte karantine për 14 ditë. Këto masa janë të ngjashme me ato të zbatuara nga autoritetet italiane”, shkruan ministria e shëndetësisë në Rumani.

Lexo edhe :   Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

NSA: Rindezja e shpeshtë e telefonit mund të pengojë hakerët

Në një kohë kur është përhapur gjerësisht pasiguria dixhitale, rezulton se mënyra më e vjetër dhe më e thjeshtë e riparimit të kompjuterit, fikja...

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga Shtetet e Bashkuara dhe pjesa më e madhe e Evropës, do të mund të hyjnë në Britani të Madhe...

Gjermania pro liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim sekretarin e Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Miguel Berger. Presidentja Osmani ka shprehur...

Çelsi ofron 175 milion euro, Dortmund merr vendimin për Halandin

Erling Haaland është në qendër të merkatos. Për lojtarin norvegjez interesohen Chelsea dhe Juventus, ndërsa Real Madrid duket se është tërhequr nga gara. Kampionët e...

Raporti OSBE/ODIHR si shoshë për humbjen e opozitës

Nga Alfred Peza Raporti përfundimtar i misionit të vëzhguesve ndërkombëtare të OSBE/ ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri, po përdoret si flakë kashte...