E mërkurë, 22 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

“Mos kalojë si një bisedë kafeje”, Takaj replikon me Ramën: Të gjithë po flasim bukur

Kryeministri, Edi Rama ishte i pranishëm ditën e sotme në tryezën e organizuar nga Federata Shqiptare e Futbollit për të zgjidhur çështjen e sportit. Në fund të takimit Rama pati një debat me presidentin e Skënderbeut, Ardian Takajn, në lidhje me gjithçka që u folën në këtë mbledhje.

Takaj pretendon se nga e gjithë kjo bisedë nuk u dha një zgjidhje konkrete, për këtë pati edhe një kundërshtim në lidhje me planet e kreut të Qeverisë.

Pjesë nga replika:

Takaj: A mund të na japë një datë kryeministri për të gjitha këto që u folën? Shumë u folën, por do jetë e rëndësishme që të mos kalojë si një bisedë kafeje, por ta kthejmë në një çështje shumë serioze për sportin shqiptar.

Pjesa që folët ju për domatet, është e vërtetë sepse futbolli shqiptar është në një krizë shumë të madhe financiare. Nuk do ishin këta aktorë të futbollit nëse këtu do të kishte përfitime shumë të mëdha, besoj se në këtë tavolinë do shikoje fytyra të tjera, prandaj unë doja një datë që të flasim për këtë çështje serioze.

Rama: Pas vitit të Skënderbeut këta duan data se 550 vjetorin e kaluan.

Takaj: Puna që të gjithë po flasim bukur dhe po e kalojmë…

Rama: Ambicia është që ndërhyrja në kodin penal ta adresojmë më shpejt, për këtë do bëjmë një thellim të atyre pikave që unë ngrita këtu. Duke marrë edhe shembuj të tjerë, besoj që modeli anglez është modeli i duhur kundër dhunës dhe huliganizmit dhe do ta kalojmë shpejt. Brenda 100 ditëve…

Takaj: Ky 100 ditësh është shumë elektoral, jep një datë në avancë më shumë sesa ky 100 ditësh…

Rama: Atëherë bëji kalkulimet, se ti je kalkulator i mirë. Përcaktoje datën nga sot e 100 ditë. 20 qershor i bie, ne kemi fituar zgjedhjet paradite dhe pasdite do vijmë këtu të bëjmë paraqitjen.

Takaj: Më mirë bëjë 110 ditë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...