E mërkurë, 22 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

Prokuroria dorëzon në Gjykatë dosjen e Tahirit

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka dorëzuar në Gjykatë, dosjen e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Gjykata i kishte lënë afat Prokurorisë që brenda datës 10 mars, të dorëzonte dosjen për gjykim.

Ish-ministri Saimir Tahiri është hetuar për dy akuza, ‘trafikimin ndërkobëtar të lëndëve narkotike të kryer në bashkëpunim’, si dhe ‘korrupsionin pasiv të funksionarëve të lartë shtetëror’.

Pas dorëzimit të dosjes, do të jetë Gjykata ajo që do të vendosë nëse çështja do të shtrohet për gjykim me provat e mbledhura nga akuza.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...