E diel, 20 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Mos e besoni po deshët/ Bisedoni me robotin për koronavirusin (VIDEO)

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Koronavirusi në Kinë ka shkaktuar vdekjen e 1100 personave, ndërsa raportohet se në shkallë globale janë të infektuar mbi 45 mijë njerëz. Ky virus u përhap fillimisht në Whan, në Kinë, por me lëvizjen e njerëzve të infektuar, virusi është përhapur në 25 vende të botës. OBSH ka ndryshuar emrin e këtij virusi vdekjeprurës, nga koronavirus në Covid-19.

Autoritetet në Nju Jork kanë vendosur një robot në sheshin “Times Square”, për të informuar publikun lidhur me simptomat dhe për mënyrën e parandalimit të përhapjes së virusit vdekjeprurës.

Kalimtarët kureshtarë ndalojnë dhe plotësojnë një pyetësor në një tablet, dhe madje bashkëbisedojnë me robotin. “Kjo është diçka shumë e zgjuar”, thotë një turiste nga Londra. “Prombot” është krijuar nga një kompani në Filadelfia, që drejtohet nga grup shtetasish rusë.

Ata theksojnë se kanë zhvilluar një program special, që mundëson evidentimin e simptomave të koronavirusit të rrezikshëm.

Nga ana tjetër, Organizata Botërore e Shëndetit shpreson ta ketë gati vaksinën për koronavirusin e ri brenda 18 muajve, por deri atëherë, vendet do të duhet të bëjnë të pamundurën për të shmangur sa më shumë virusin.

“Zhvillimi i vaksinave dhe terapive është një pjesë e rëndësishme e axhendës së hulumtimit. Por nuk është vetëm një pjesë. Ata do të kërkojnë kohë për t’u zhvilluar, por ndërkohë, ne nuk jemi të pambrojtur”, tha shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, gjatë një konference për shtyp të martën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“E akuzonte se ka 3-4 dashnore”, flet babai i të riut që tentoi vetëvrasjen në Fier

Lidhur me ngjarjen e djeshme ku Elton Meta ka kanosur me armë familjen e bashkëshortes së tij e më pas ka tentuar të vetëvritet...

Alarmante/ Rriten frikshëm shifrat e infektimeve në Francë

Shifrat në Francë vazhdojnë rritjen alarmante për shkak të koronavirusit. Vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar 13.498 raste të reja me Covid-19,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Tronditet sërish Greqia, lëkundje tërmeti

Pak minuta më parë Greqia është tronditur nga një tjetër tërmet. Ai ka qenë me magnitudë 4.3 i shkallës Richter. Sipas faqes europiane EMSC, lëkundjet...

Drejtonte rrjetin e shpërndarjes së drogës në Korçë, arrestohet 37-vjeçari

Është arrestuar ditën e sotme në Korçë Zalmir Qyteti, për shpërndarje të drogave të forta. Ai është organizatori i shpërndarjes së lëndëve narkotike, i...