E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Moderna rrit nivelet e antitrupave kundër Omicron

Kompania e bioteknologjisë Moderna njoftoi të hënën se të dhënat paraprake sugjerojnë se injektimi i saj përforcues me gjysmë doze, rriti nivelet e antitrupave kundër Omicron krahasuar me nivelet që shihen kur një person plotësisht i vaksinuar nuk merr një përforcues.

Aktualisht, përforcuesi i Moderna-s administrohet në një dozë prej 50 mikrogramësh. Njoftimi i kompanisë vuri në dukje se doza e saj përforcuese 50 mikrogram, rriti nivelet e antitrupave 37-fish dhe një dozë përforcuese 100 mikrogram rriti nivelet e antitrupave 83-fish krahasuar me nivelet e parë para një përforcuesi. Mbetet e paqartë se çfarë nënkuptojnë këto rritje për sa i përket faktit se sa mirë funksionojnë klinikisht dozat përforcuese kundër Omicron.

Por në deklaratën e kompanisë, CEO Stéphane Bancel i quajti të dhënat “siguruese”. “Rritja dramatike e rasteve me COVID-19 nga varianti Omicron është shqetësuese për të gjithë. Megjithatë, këto të dhëna që tregojnë se përforcuesi i autorizuar aktualisht Moderna COVID-19 mund të rrisë nivelet e antitrupave neutralizues 37 herë më të larta se nivelet para rritjes janë qetësuese”, tha Bancel në njoftim.

Drejtorët ekzekutivë duhet të mandatojnë përforcuesit, përpara se të kthehen punonjësit e zyrës, thotë Andy Slavitt.

“Për t’iu përgjigjur këtij varianti shumë të transmetueshëm, Moderna do të vazhdojë të avancojë me shpejtësi një kandidat përforcues specifik të Omicron, në testimin klinik në rast se do të bëhet i nevojshëm në të ardhmen. Ne gjithashtu do të vazhdojmë të gjenerojmë dhe ndajmë të dhëna përgjatë strategjive tona përforcuese me autoritetet e shëndetit publik, për t’i ndihmuar ata të marrin vendime të bazuara në prova për strategjitë më të mira të vaksinimit kundër SARS-CoV-2”.

SARS-CoV-2 është emri i koronavirusit që shkakton Covid-19. Sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, rreth 32% e të rriturve plotësisht të vaksinuar, kanë marrë një dozë përforcuese deri më tani. Më vete, Moderna dhe prodhuesit e tjerë të vaksinave kanë thënë se ata po punojnë gjithashtu në rinovime përforcuese të varianteve specifike.

Lexo edhe :   Greqi/ Të pavaksinuarit mbi 60 vjeç përballen me gjoba

Injeksionet përforcuese të Covid-19 mund të ndihmojnë në përmirësimin e mbrojtjes kundër variantit të koronavirusit Omicron, dhe nuk ka nevojë për një dozë përforcuese specifike për variantin në këtë moment, tha Dr. Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive.

Lexo edhe :   Drejtori ekzekutiv i Pfizer: Normalitetit do t'i rikhehemi në pranverë

“Një numër studimesh janë bërë në të gjithë vendin dhe botën, për të parë se si mund të përgatitemi në kontekstin e vaksinimeve”, tha Fauci.

“Mesazhi mbetet i qartë: Nëse jeni të pavaksinuar, vaksinohuni”, shtoi Fauci, këshilltari kryesor mjekësor i Presidentit Biden. “Dhe veçanërisht në arenën e Omicron, nëse jeni plotësisht të vaksinuar, merrni vaksinën tuaj përforcuese”.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...