E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Mitsotakis i drejtohet Parlamentit për vaksinimin e detyrueshëm

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis iu drejtua Parlamentit të mërkurën, ku urdhëron vaksinimin e detyruar për qytetarët mbi 60 vjeç.

Amendamenti për vaksinimin e detyrueshëm të personave të pavaksinuar mbi 60 vjeç dhe vendosja e gjobës prej 100 euro në muaj për ata që nuk do të vaksinohen deri më 16 janar 2022, është dorëzuar në Kuvend.

Sipas rregullores, veçanërisht për muajin janar, gjoba është 50 euro, ndërsa nëse personat përgjegjës vaksinohen brenda 15 ditëve të para të muajve në vijim, gjoba (mujore) do të ulet me 50%. Për shembull, nëse tatimpaguesi vaksinohet më 10 mars, gjoba totale që do të paguajë do të jetë 200 euro.

Burimi i lajmit: Protothema. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...