E diel, 17 Janar, 2021
3 C
Tirana

Misteri i armës: Gjurmët nuk i përkasin as Klodianit dhe as efektivit

Prokuroria e Tiranës ka zbardhur gjithë dinamikën e ngjarjes së 8 dhjetorit, ku mbeti i vrarë 25 vjeçari Klodian Rasha,ndërsa brenda pak ditësh dosja pritet të dërgohet në gjykatë,për të nisur gjykimi.

Një ditë më parë organit të akuzës i kanë mbërritur edhe ekspertizat e armëve dhe të vendit të ngjarjers, ndërsa janë kqyrur edhe të gjitha pamjet filmike të sekuestruara nga kamerat e sigurisë.

Megjithatë, arma që u gjet rreth 200 metra larg vendit ku u vra Rasha  mbetet ende një mister. Ekspertiza nuk ka nxjerrë asnjë rezultat konkret, duke qenë se ajo u gjet në një pellg me ujë dhe nuk është bërë e mundur që të identifikohen shenja gishtërinjsh.

Zbardhja e detajeve për armën bëhet edhe më e vështirë, pasi në vendin ku ajo është gjetur nuk ka kamera sigurie. Sipas informacioneve nga prokuroria, arma tip “Zoraki” do të dërgohet për një ekspertizë në një laborator jashtë vendit. Pritet që ekspertiza në një laborator më të sofistikuar të zbulojë ndonjë shenjë të personit që e ka pasur këtë armë.

Sa i takon vrasjes së 25 vjeçari,  tashmë edhe shkencërisht është faktuar se ajo është shkaktuar nga arma e efektivit, Nevaldo Hajdaraj. Ai ka qëlluar dy herë në drejtim të 25 vjeçarit, ku njëri nga plumbat ka kapur qepenin e një servisi, ndërsa tjetra ka kapur në pjesën e kurrizit Rashën, duke i shkaktuar edhe vdekjen.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...