E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Minsitri gjerman uron Ramën: Arriti shumicë të qartë në zgjedhjet e 25 prillit

Ministri gjerman për Europën, Michael Roth ka uruar kryeministrin Edi Rama për fitoren në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me Ramën, Roth u shpreh se kreu i qeverisë arriti të merrte shumicën në zgjedhjeve, dhe bëri thirrje për një marrëdhënie të mirë midis mazhorancës dhe opozitës.

Michael Roth: ”Mund të keni gjithmonë besim tek Gjermania. Ne kemi një problem mes Maqedonisë dhe Bullgarisë, por ne po ndihmojmë. Duhet të jemi më solidarë. Shpreh urimet e mia edhe për kryeministrin që arriti që një shumicë të qartë. Si social-demokrat mund ta them se kjo nuk është diçka e vetëkuptueseshme. Dua që edhe këtu të ketë një marrëdhënie mes partisë që qeverisë dhe opozitës. Konkursi i ideve është eliksiri i jetës për demokracinë. Duhej që të arrihej një gatishmëri minimale kompromisi. Kjo do të jetë edhe kërkesa e palës tjetër. Kam ardhur të dëgjoj se ku mund të ndihmojmë më mirë. T’i kushtojmë vëmendje të rinjve që po largohen gjithnjë e më shumë. Uroj që të kthehen sepse do të shohin që ia vlen.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...