E martë, 15 Qershor, 2021
24.5 C
Tirana

Etiketa

negociatat me BE

Holanda: Shqipëria të përmbushë 6 kushte para Konferencës Ndërqeveritare

Qeveria Hollandeze ka paraqitur në parlament një raport në lidhje me fillimin e bisedimeve të anëtarësimit në BE me Shqipërinë, duke renditur gjashtë kushte...

Roth: Shqipëria ka bërë progres, BE të marrë vendimin e duhur

Ministri gjerman për Europën, Michael Roth deklaroi se Shqipëria ka realizuar progres në lidhje me reformat, sa i takon hapjes së negociatave me Bashkimin...

Minsitri gjerman uron Ramën: Arriti shumicë të qartë në zgjedhjet e 25 prillit

Ministri gjerman për Europën, Michael Roth ka uruar kryeministrin Edi Rama për fitoren në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp...

Negociatat me BE/ Bullgaria nuk ndryshon qëndrim ndaj Maqedonisë së Veriut

Qeveria e përkohshme e Bullgarisë, përjashtoi të këtë të mërkurë çdo ndryshim në veton e këtij vendi ndaj nisjes së negociatave të Maqedonisë së...

Zv.presidenti i KE: Shteti i së drejtës, parametri kryesor për negociatat

Zëvendës president i Komisionit Europian për Marrëdhëniet Ndërinstitucionale, Maros Sefcovic mbajti fjalën e tij në konferencën e Këshillit për Çështjet e Përgjithshme në BE. Duke...

Varhelyi: Të fillojmë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësi në Bashkimin Europain, Oliver Varhelyi është shprehur se është e nevojshme që të fillojnë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë...

Meta: 99% e shqiptarëve presin hapjen e negociatave me BE-në

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka përshëndetur përshëndet deklaratën e Koordinatorit për Zgjerimin, Michael Gahler, i cili i bëri thirrje qeverisë shqiptare të mos...

Kabo: Askush të mos presë hapje negociatash pa ndëshkimin e peshqve të mëdhenj

Profesor Përparim Kabo, thotë se negociatat me Bashkimin Europian nuk do të hapen nëse nuk ndëshkohen zyrtarët dhe funksionarët që kanë shkelur ligjin. Sipas tij...

Shuhen shpresat për çeljen e negociatave mes Maqedonisë dhe BE-së këtë vit

Bashkimi Evropian nuk arriti ta miratojë as kornizën negociuese për Maqedoninë e Veriut e as konkluzionet për zgjerim. Sllovakia, Çekia dhe Austria bllokuan propozim-konkluzionet...

Varhelyi: I zhgënyer që nuk u hapën negociatat me BE-në

Komisioneri i BE për Zgjerim dhe Fqinjësi, Oliver Varhelyi shprehet i zhgënjyer për mos hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Varhelyi thekson...

Të fundit

Champions/ Shorti i plotë i raundit të parë. Uzuni mund të presë Prishtinën

Shorti u zhvillua si çdo herë në Nion të Zvicrës. Ndeshjet do të zhvillohen në 6/7 dhe 13/14 korrik. 31 skuadra nisin rrugëtimin në...

Kurti e pyet përballë “Kur do ta njohësh Kosovën?” Vuçiç i jep përgjigjen

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka folur pas takimit që pati me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin. Vuçiç tha se ranë dakord që të...

Ju kanë vjedhur Facebook-un? Ekspertja tregon sekretin e fjalëkalimit

Nga: MARSELA SINANI Jetojmë në një botë digjitale, ku teknologjia në jetën urbane është kthyer tashmë në një mjet jetik e të pazëvendësueshëm. Varësia e...

A do të mundet Xho Bajden ta ndërtojë “aleancën e demokracisë”?

Nga Burhanettin Duran “Daily Sabah” Presidenti i Shteteve të Bashkuara Xho Bajden ka ardhur sërish në Evropë me një mesazh të qartë:“Amerika është kthyer si...

Champions League/ Teuta ndeshet me moldavët e Sherif Tiraspolit

Shorti i raundit të parë kualifikues në Ligën e Kampionëve ka vënë përballë Kampionët e Shqipërisë Teutën e Durrësit dhe Moldavët e Sherif Tiraspolit. Ndeshjet...