E mërkurë, 16 Qershor, 2021
16.5 C
Tirana

Negociatat/ A do ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut? Ja si përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama deklaroi se Shqipëria i ka përmbushur detyrat e saj në lidhje me hapjen e negociatave me Bashkimin Europian.

Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me ministrin gjerman për Europën Michaek Roth, kreu i qeverisë u pyet nga gazetarët nëse Shqipëria do të ndahej apo do të mbahej ”peng”, nga ngërçi midis Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë.

Rama u shpreh se reformat në Shqipëri realizohen për të përpirësuar jetën e shqiptarëve, jo vetëm sepse kërkohen nga Brukseli dhe Bashkimin Europian. Ndër të tjera, Rama tha se edhe nëse Shqipërisë nuk i hapen negociatat edhe kësaj rradhe, qeveria shqiptare do të vijojë punën që ka nisur me reformat.

Edi Rama: ”Na u tha që dera do të hapet. Besoj se ky është një proces që lidhet me ne, me vendin tonë me fëmijët tanë dhe ne nuk i bëjmë reformat, nuk i bëjmë përpjekjet pse na i kërkojnë në Paris, Berlin apo Bruksel. I bëjmë se na i kërkojnë shqiptarët. Në funksion të procesit do të arrijmë që t’i japim fëmijët tanë një shtet që funksionon si cdo shtet anëtar i BE. Kështu që ndahet bashkohet me njëri me tjetrin, kjo nuk është cështja jonë. Është e Këshillit Europian. Ne e kemi bërë punën tonë, do vazhdojmë ta bëjmë, i thashë dhe ministrit, ne jemi De facto në disa aspekte të procesit.

Kjo nuk do të thotë asgjë tjetër vec se ne po bëjmë detyrën dhe do ta bëjmë më mirë detyrën. Për mua sfida është si ta rrisim kërkesën ndaj vetes. Nëse nuk do vijë ne do të vazhdojmë të bëjmë punën. Përmbajtja e procesit është dicka që nuk ka pengon askush që ta pasurojmë. Ne punojmë me miqtë gjermanë, reforma në drejtësi nuk do të ndalojë. E tha ministri po e dimë vetë, ky është fillimi i një rrugë të gjatë. Ne nuk po kërkojmë të jemi pjesë e BE, po kërkojmë atë që na takon, të gjithë e dimë që na takon, është çështje kohe.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Autogol, gola të anuluar dhe shtyllë, Franca ”gjunjëzon” Gjermaninë në Mynih

Përfundon supersfida e grupit F mes Francës dhe Gjermanisë. Gjermania e Lëv tronditet që në fillim të kampionatit europian. Skuadra e Didier Deshamps kaloi...

Pekini akuzon NATO-n për ekzagjerim të kërcënimit nga Kina

Kina ka akuzuar NATO-n se është duke shpifur për zhvillimin e saj paqësor, pasi liderët e aleancës kanë paralajmëruar për “sfida sistematike” që vijnë...

Biden shpall planin e parë kombëtar për të luftuar terrorizmin e brendshëm

Presidenti amerikan Joe Biden shpalli atë që ai e quajti plani i parë kombëtar për të luftuar terrorizmin e brendshëm. Në një deklaratë të martën,...

A mundet Basha të përjashtojë Berishën? Ja si përgjigjet Nishani

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Bujar Nishani deklaroi se kryetari i zgjedhur Lulzim Basha, nuk mund ta përjashtojë Sali Berishën nga grupi...

RENEA kontrolle në terren, vë me shpatulla pas murit disa persona në lokal

Forcat RENEA dhe FNSH kanë dalë sërish në terren mbrëmjen e sotme, në kuadër të aksionit për kapjen e personave të shpallur në kërkim,...