E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Roth: Shqipëria ka bërë progres, BE të marrë vendimin e duhur

Ministri gjerman për Europën, Michael Roth deklaroi se Shqipëria ka realizuar progres në lidhje me reformat, sa i takon hapjes së negociatave me Bashkimin Europian.

Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me kryeministrin Edi Rama në Tiranë, Roth u shpreh se po punohet që me 22 qershor, Këshillii i Ministrave të Europës, të marrë vendim pozitiv për Shqipërinë.

Ndër të tjera, Roth u shpreh se vendi ynë është në fillimin e një rruge për ndërtimin e shtetin ligjor, drejtësisë funksionale, dhe të një administrate moderne.

Michael Roth: ”Shqipëria ka shënuar arritje, ashtu sikurse mund të thuhet dhe për Maqedoninë e Veriut. Për këtë arsye ne po punojmë me trysni që më 22 qershor Këshilli i Ministrave të Evropës të mund të marrë një vendim pozitiv, duhet që më në fund të nisim. Sigurisht që ka shumëçka për t’u bërë ende. Jemi thjesht në fillim të një rruge, shteti ligjor, një sistem drejtësie funksional, një administratë moderne, qasje me respekt kundrejt pakicave. Ne nuk jemi thjesht një komunitet ekonomik dhe monetar, por jemi një komunitet vlerash.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...