Politikë

Ministrja Shahini komandon rektorin e ri të UT

               Publikuar në : 12:49 - 15/04/19 Enno

Ministrja e Arsimit Besa Shahini, pas pezullimit nga detyra të rektorit Mynyr Koni, ka komanduar në vend të tij Bernard Dostin.

Dosti është aktualisht zëvendës rektor në Universitetin e Tiranës dhe do të mbajë këtë pozicion deri në përfundim të çështjes dhe dhënies së vendimit të formës së prerë.

Ndërkohë, Meta nuk ka marrë ende një vendim sa i përket kërkesës së Shahinit për shkarkim e Mynyr Konit nga detyra.

Në deklaratën e saj për mediat, ministrja njoftoi se pezullimi i tij vjen për shkak se nuk ka reaguar pas kërkesave të studentëve,për plotësimin e tyre, ndërsa pezullimi i tij ishte njoftuar më herët edhe nga kryeministri Rama.

Kujtojmë se Rama gjatë një takimi me studentë dhe pedagogë u shpreh se Koni nuk ka mbajtur përgjegjësitë që i takojnë në raport me problemet e studentëve.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT