E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Meta: Edhe nëse Rama merr 71 mandate pa vjedhur, si jap firmën për kryeministër

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme, ku është shprehur se edhe nëse Edi Rama i merr 71 mandate pa cënuar zgjedhjet e lira, ai nuk do ia japë firmën për kryeministër.

I ftuar në emisionin ”Çim Peka Live”, Meta u shpreh se se do t’i dorëzojë dorëheqjen e tij Ramës dhe do të dalë në bulevard, pasi e respekton vendimin e popullit.

Ilir Meta: “Deri tani zgjedhjet janë cënuar rëndë vetëm nga Edi Rama. Unë apeloj nga ky moment që të gjithë të reflektojnë, në mënyrë që të lejojmë shqiptarët të shprehin vullnetin e tyre të lirë. Nëse ai merr 71 mandate, unë firmë për kryeministër nuk i jap, por do i jap dorëheqjen time. Unë e respektoj vendimin e popullit. Unë dal në boulevard dhe ia lë zyrën atij.”

Pak kohë më parë, Meta tha se nëse Rama do të fitonte zgjedhjet do ta dekretonte si kryeministër dhe vetë do të jepte dorëheqjen, por mesa duket tani mendon vetëm të japë dorëheqjen.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...