E mërkurë, 23 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Mediat gjermane shkruajnë se Merkel është përfshirë në një skandal financiar

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Pas raportimit nga media gjermane Der Spiegel se kancelaria gjermane kishte ndërmarrë pjesë në lobim në emër të kompanisë së shërbimeve financiare Wirecard të goditur nga skandali, të Gjelbrit, FDP-ja liberale dhe Die Linke, të cilët janë në opozitë, po kërkojnë një sqarim zyrtar nga Ministri i Financave Olaf Scholz (SPD).

Ndërsa autoritetet e mbikëqyrjes financiare të Gjermanisë kanë qenë subjekt i shumë kritikave pasi Wirecard deklaroi në 25 qershor se afro 2 miliardë € kishin humbur nga bilancet e saj, ‘skandali i bilancit’ mund të dalë shumë më i madh, duke përfshirë zyrtarë të shumtë të qeverisë, përfshirë vetë Kancelaren Angela Merkel.

Artikulli i botuar nga Der Spiegel tregon dy lidhje të qeverisë qendrore me Wirecard, të cilat tregojnë se “Wirecard dhe shteti ishin dukshëm shumë më të ngushtë nga sa supozohej fillimisht”. E para e ka origjinën në kancelari. Historia thotë se zyra e saj dhe Merkel në mënyrë specifike ishin të përfshirë në ndihmën e ndërmarrjes për të hyrë në Kinë.

Një ditë para një udhëtimi në Kinë në ahtator 2019, Merkel foli me ish-ministrin e ekonomisë të kthyer në lobist të Wirecard, Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU). Në të njëjtën ditë, zu Guttenberg i shkruajti një email drejtorit të departamentit të financave të kancelarisë, Lars-Hendrik Röller, për temën e hyrjes së Wirecard në Kinë duke kërkuar “masa të drejta”.

Pas udhëtimit, Röller shkroi përsëri duke thënë se qeveria kishte ngritur çështjen dhe premtuar veprime të mëtejshme. Nuk është e pazakontë që qeveria gjermane të përfshihet në udhëtime qeveritare. Sidoqoftë, kjo ndihmë erdhi pas njoftimeve të shumta për zyrën e Ministrit të Financave Olaf Scholz se Wirecard ishte nën hetim, pika e dytë e lidhjes në analizën e Der Spiegel.

Raportimi thotë se Scholz ishte paralajmëruar që në shkurt të vitit 2019 se autoriteti mbikëqyrës financiar i Gjermanisë (BaFin) po shikonte te Wirecard “me dyshimin për shkelje të ndalimit të manipulimit të tregut”. Kritikët pretendojnë se Scholz nuk e shtyu hetimin aq shpejt sa duhet. Sipas deputetit të gjelbër Danyal Bayaz, përfshirja e qeverisë është e dyshimtë.

“Si mund të lobosh për një kompani kur tashmë ka akuza të shumta në ajër?”, i tha Bayaz  Der Spiegel në një intervistë. FDP i bëri jehonë shqetësimeve të ngjashme. Zëdhënësi i partisë për politikën financiare vuri në dukje: “Qeveria federale ishte prapa Wirecard megjithë akuzat më serioze dhe hetimet në vazhdim”, duke shtuar se ajo që kishte filluar si skandal i bilancit “ka arritur në zemër të qeverisë”.

Vendimi nëse do të zhvillohej një seancë speciale në Komitetin e Financave të Bundestagut mund të vinte qysh sot (20 korrik). Opozita beson se bashkimi konservator i CDU/CSU si dhe Partia Social Demokratike (SPD) do ta miratojnë vendimin. Sidoqoftë, disa nuk janë të bindur se kjo do të jetë e mjaftueshme.

“Nëse duhet të krijojmë përshtypjen se ministria e financave nuk jep sqarime të plota, ne duhet të marrim në konsideratë instrumente të tjerë parlamentarë”, tha Bayaz. Ndërsa ky komitet i veçantë do të ishte hapi i parë, ai “nuk do të përjashtonte që në fund të krijonte një komitet parlamentar hetimi”./shekulli/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I ndërvarur nga kokaina/ Jeta e panjohur e psikanalistit Sigmund Frojd

Sigmund Frojdi njihet si babai i psikanalizës, dhe interpretuesi më i famshëm i ëndrrave. Lindi në një familje austriake me origjinë hebreje. Karrierën si neurolog,...

“Thirri Allahu Akbar”, dyshohet për bombë tek kulla Eiffel

Pak çaste më parë, mediat e huaja raportuan se kulla Eiffel në Francë është evakuuar pas një kërcënimi për bombë. Policia është njoftuar për...

“Paga minimale të arrijë në 30 mijë lekë”/ Rama tregon çfarë do ndodhë muajt e ardhshëm

Disa muaj para zgjedhjeve, kryeministri Rama ka thënë se sfida e qeverisë është që paga minimale të arrijë në 30 mijë lekë! Kreu i...

Alarm për bombë në kullën Eiffel (VIDEO)

Një telefonatë anonime ku jepte sinjalin për vendosjen e një bombe në kullën Eiffel, ka alarmuar policinë dhe jo vetëm. Policia mori informacione për një...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...